Villetta

Stadin paras pizza?


Pizzaah!

Paikka muistuttaa räkälää. Kulahtaneet markiisit mainosteippauksin, suttuinen lappu aukioloajoista ja printterillä tuhritut ruokalistat lämäistynä ikkunaan. Normaalisti kiihdyttäisin askelia ja painelisin suoraan ohi. Olen kuitenkin saanut vihjeen "luotettavasta lähteestä", joten paikka on pakko tsekata.

Täyttä! Ruuan on pakko olla hyvää, sillä ainakaan sisustuksen takia tänne ei tultaisi viettämään iltaa. Nuhjainen yleisilme, kulahtaneet loosipöydät ja omintakeinen taide seinillä eivät luo valtaisaa idylliä. Seuraan hetken henkilökunnan kiireistä hyörintää ja aitoitalialaista meininkiä. Keittiössä laulaa joku. Olo on kuin Napolin torilla iltaruuhkan aikana. Paikan pyörittäjät ovat selvästi saapasmaasta; täällä ei tarjoilla turko-italiaa.

Koska pöydän vapautumista ei ole lähitulevaisuuden näköpiirissä, päätän ottaa tilauksen messiin. Lista on tyypillisen italialainen: antipastit, pastaa eri muodoissa, muutama kala ja lihaa – sekä tietysti pizzaa. Ilmeisesti omistajat ovat joutuneet tekemään pieniä myönnytyksiä suomalaisen maun tyydyttämiseksi, sillä pizzalistoja on kaksi. Ensimmäisellä ovat ns. roiskeläppätäytteet, paremmalla listalla taas kunnon tuotteet. Pizzojen päällystevalikoima paremmalla listalla on erinomainen ja päädyn koettamaan perinteistä tomaatti, prosciutto, rucola -pizzaa.

Tilaukseni tulee melko nopeasti ja kuuma pizzalaatikko hanskassa änkeän ulos pienestä ravintolasta. Ulospäästyäni kiusaus käy ylivoimaiseksi ja raotan kantta herkullisen tuoksun kiihottamana. Koska kadulla on rauhallista, eikä kukaan näe, päätän maistaa palan heti. Rapea, sopivan sitkoinen pohja, hyvä tomaattikastike ja tuoreita raaka-aineita – loistavaa! Himo vie voiton – pakko saada lisää! Ennen kuin ymmärrän, mitä oikein on tapahtunut, olen syönyt koko pizzan. Keskellä Ruusulankatua. Grazie!

Kiitämme

Moitimme

*****

Etsivä Karmavuo

File: Villetta

Käyttäjien arvostelut

Uusimmat käyttäjäarvostelut. Kaikkien arvosteluiden keskiarvo: ***

  • Pettymys 12.8.2011 21:42 Ihmettelen suuresti, mistä Villettan maine hyvänä ruokapaikkana oikein juontaa juurensa?

    Söimme ystäväni kanssa molemmat pastaa (annokset: penna rucola, gorgonzola e pollo ja fettuccini della casa). Molempien annokset olivat todella mauttomia, jonka johdosta yritimme pelastaa suolalla, mustapippurilla ja parmesanilla. Hyvää oli se, että annokset olivat riittävän kokoisia ja ruoka oli kohtuuhintaista.

    Lisäksi talon tarjoama salaatti oli melkoisen säälittävän makuista (vihreää salaattia, porkkanaraastetta, maissia, herneitä, makaronia, oliiviöljyä, balsamicoa + patonginpala). Yleensä minulla on tapana syödä pitkän kaavan mukaan, mutta tässä tapauksessa olen tyytyväinen, että en tilannut muuta. Jälkiruokaa siirryimme syömään muualle.

    Palvelu oli aika hidasta ja tarjoilija esim unohti tuoda meille alussa ruokalistan. Ymmärrän toki, että perjantai-iltaisin ravintolassa on kiire, mutta siitä huolimatta.

    Paikka ei ole ulkonäöltään mikään häävi, mutta eipä sen tarvitsekaan. Huonoa miljöössä oli kuitenkin se, että pöydät olivat melkein kiinni toisissaan ja sellainen intiimiyden puute vähän haittasi. Toisaalta ravintolassa oli sen verran kova meteli, ettei naapuripöydän keskustelut juurikaan kuuluneet.

    Positiivista paikassa oli se, että henkilökunta oli italialaista ja kuhina oli sen mukaista.

    En valitettavasti voi suositella paikkaa. Harmitti vähän, kun menin ravintolaan vähän turhan suurin odotuksin.
    **
  • JoriH 25.11.2010 17:21 Tilasin lounaspizzana Pizza Vegetarianan, joka hämmensi minut totaalisesti. Pakaste Wok-vihannespussi oli kaadettu pohjan päälle ja loppukarmeus oli viimeistelty tölkkiherkkusienillä ja -oliiveilla. Lisäksi vielä ylimielistä 'palvelua' kun kommentoin Pizzan kosteaa rakennetta ja makua. Voi olla, paikasta saa hyviakin annoksia, mutta kynnys uuteen yritykseen on aika korkea. Sääli.*
  • uiop 20.12.2009 11:05 Palvelu oli niin syvältä, että kaikki muu menetti merkityksensä. Toista kertaa en mene.*
  • Ravintolapäivä ja pimeä viina

    Ensi lauantaina järjestettävä Ravintolapäivä on fantastinen juttu. Ennen kaikkea...

    Tuomas Vimma • 14.11.2011 (4)