Blogi: LocalPerkele

Löytyi 1 merkintä elokuulta 2010.

Turkki Euroopan Unionin jäseneksi??

1.8.2010 21:09
Mitäpä tuostakin sitten tulee?

"Unionin jäsenyyttä voivat hakea kaikki eurooppalaiset valtiot, jotka noudattavat EU:lle yhteisiä vapauden, kansanvallan, ihmisoikeuksien ja perusvapauksien kunnioittamisen sekä oikeusvaltion periaatteita."

Lisäksi valtioiden on noudatettava Kööpenhaminan huippukokouksessa vuonna 1993 hyväksytyt jäsenyysehdot.
Jäseneksi liittyvällä valtiolla on oltava:

1. Vakaat hallintoelimet, jotka takaavat demokratian, oikeusvaltion periaatteiden ja ihmisoikeuksien noudattamisen sekä vähemmistöjen suojelun ja kunnioittamisen.

2.Tiomiva markkinatalous ja kyky sopeutua EU:n sisämarkkinoihin.

3. Kyky omaksua EU:n säännöt ja määräykset velvoitteineen. Tähän sisältyy poliittiseten, taloudellisten ja rahaunionin tavoitteiden tukeminen.

4. Sellainen julkishallinto, joka kykenee soveltamaan ja käsittelemään EU:n lakeja käytännössä.

(Lähde EU-perusteos, UAM, 4. painos, s. 67)

Ja omana hupsuna lisänä...

EU:n suuret valtiot ovat

Saksa, 82 milj. as.
Iso-Britannia, 60 milj. as.
Ranska, 63 milj. as.
Italia, 59 milj. as.
Espanja, 44 milj. as.
Puola, 38 milj. as.

Näiden valtioiden asukkaat muodostavat n. 70% osuuden EU:n väestöstä.
Pieniä tai hyvin pieniä valtioita on 14, muassaan Suomi, 5,2 milj. as. ja Ruotsi, 9,1 milj. as.

Jos ja pelonsekaisesti kun Turkki nyt sitten liittyy EU:iin, tulee siitä "liittovaltion" toiseksi suurin jäsenvaltio, 73 milj. as.!!!

Jokainen napsii siitä sitten sen hakemani porkkanan, jos ajatellaan edustajistoa tuolla meidän "suurella kirkolla"!

Ja anteeksi tämä vuodatukseni - liittyy projektiin johon itse pyrin... Mutta pelottava mielikuva.

Tagit: eu turkki