Blogi: WilleWauLöytyi 16 merkintää kesäkuulta 2010.
30.6.2010 18:50 Yksi osa meneillään olevaan ja edelleen jatkuvaa finanssikusetusta on asuntojen hintojen hillitön nousu Suomessa. Kiitos matalien korkojen ja rajattoman bittirahan tarjoamisen.
Lainarahan luominen bitteinä on pankeille erittäin kannattavaa, koska ne saavat kiinnityksen vankaan reaaliomaisuuteen.
Asiaa en ollut itsekään tajunnut, ennen kuin tulin seuranneeksi Muusikko-nimimerkin cityblogia.
Paljastetaan rahan valhe! - ryhmä Facebookissa tuntuu perehtyneen asiaan:
www.facebook.com/group.php?gid=272097931075
Mielenkiintoista olisi tietää kuinka paljon pankeilla on tällä hetkellä omaa varallisuutta myöntämiensä asuntolainojen vastineena?
Yle Uutiset 30.6.2010 - Uudet asuntolainat käyvät kaupaksi
yle.fi...10/06/uudet_asuntolainat_kayvat_kaupaksi_1797224.html?origin=rss
Paljonkohan esimerkiksi pääkaupunkiseudun asunnoissa on tällä hetkellä ylihintaa?
29.6.2010 22:27 Läpi menossa niin, että lopsahtaa?
www.hs.fi.../artikkeli/Lis%C3%A4ydinvoima+menossa+l%C3%A4pi/1135258229137
Putosiko muuten se ydinvoimalaonnettomuuden vakuutusmaksu kokonaan pois käsittelylistoilta...
Hyvä sentään, että edes Greenpeace uskaltaa kysellä varovaisesti vaalirahoituksen synnyttämien sidonnaisuuksien perään...
www.greenpeace.org...otiedotteet/vaalirahoituksella-yhteys-kans?mode=send
Aurinko paistakoot ja uraani turvallisesti halkeilkoot!
25.6.2010 13:18 Aiemman pääministerin keskustan Matti Vanhasen uuden työpaikan johdosta päästänee vaalirahoituksen avaamisessa hiukan eteenpäin.
Vaalirahoittajien nimet ja heidän yhteytensä hallitusohjelmien 2003 ja 2007 tekijöihin selvitetään kolmivaiheisesti ennen syksyn kovia koitoksia:
1. Kansanedustajien ja ministerien vaalirahoittajien omien vaalirahoittajien nimet julkistetaan avoimesti.
2. Kaikki Vanhasen I ja II hallituksen hallitusohjelman tekoon osallistuneet tahot ja henkilöt julkistetaan.
3. Kohta 1 ja 2 henkilöiden ja organisaatioiden yhteydet vaalirahoittajiin julkistetaan.
Laillista estettä näin tapahtuvalle vaalirahoittajien nimeämiselle ei ole eikä ole ollut. Varsinkaan sellaisten institutionaalisten vaalirahoittajien osalta, joilla ei ole vaaleissa edes äänioikeutta.
Tärkeintä on mielestäni juuri nyt saada avoimeen julkisuuteen rehellinen tieto siitä, että ketkä finanssi- ja/tai energia-alan toimijoista rahoittavat kansanedustajia ja ministereitä. Puolueiden paikallisyhdistyksiä unohtamatta.
Kaikillehan tuota vuolasta vaalirahaa ei ole ollut jaossa, joten uskoa joihinkin kansan edustajiin vielä on. Tämä läpivalaisu on erittäin tärkeää tehdä ennen kuin historiallisen suuret ydinvoimaan liittyvät paketit ja pysyväisluonteisen ydinvoiman jätesäilytykset on nuijittu eduskunnassa läpi.
Lisätiedot kokonaisuudelle internetistä hakusanoilla:
paljastetaan rahan valhe
näin valta ostetaan
lumedemokratia
24.6.2010 20:14 Nyt kun Venäjän presidentti Dmitri Medvedevillä on oma Twitter-tili myös englanniksi, niin ihmettelen tasavallan presidentti Tarja Halosen tiukkaa DDR-tyyppistä julkisuuskuvan hallintaa.
Asiallisiinkaan tiedusteluihin presidentin kanslian kautta ei tunnu saavan mitään vastauksia. Päätoimisella avustajajoukolla luulisi olevan aikaa ja kykyä vastata ruohonjuuritason kansalaisten tiedusteluihin.
Tasavallan presidentti Tarja Halosenhan piti olla koko kansan presidentti, mutta hänkin on minun mielestäni profiloitunut tiukasti valtaeliittimme etujen häikäilettömäksi pönkittäjäksi.
Sen takia olisi erittäin mielenkiintoista päästä seuramaan mitä omia ajatuksiaan tasavallan presidenttimme pystyy 140 merkkiin asemoimaan.
Odotusaikana vertailevaa tietovirtaa voi onneksi seurata jo Venäjän presidentiltä.
Name: President of Russia
Location: Moscow, Russia
Bio: Official twitter channel of the President of Russia
twitter.com/KremlinRussia_E
23.6.2010 08:46 Tätä en vielä tiennytkään.
Katsokaa tekin YLE Areenalta jossain vaiheessa, koska uutisvirtojen mukaan maahan pitkän matkan takaa tulleita varattomia romaneja epäillään pk-seudulla tapahtuneista asuntomurroista.
"Eilen tuli dokumentti Romanian romaneista. Jokaisen pitäisi katsoa se, jotta ymmärtää, mistä on kysymys.
Varastaminen, ryöstely ja kerjäily ovat heidän elinkeinonsa, josta he näyttävät olevan jopa ylpeitä.
Varastelun ja kerjäilyn organisoivat romanit asuvat Romaniassa sellaisissa luxus-huviloissa, joita ei Suomessa edes näe. Niitä huviloita on siellä vieri vieressä."
Linkki ohjelmaan: areena.yle.fi/video/1086038
Ohjelma poistuu Yle-Areenalta 28.6.2010 klo 23.15 ja on nähtävissä linkin kautta vain Suomessa.
Nythän Suomessa on menossa paljon asuintalojen ulkoremontteja, jotka mahdollistavat tämän tyyppiselle toiminnalle erinomaiset suojakulissit.
Poliisin perusneuvoja uutisvirrasta:
"Poliisi kehottaakin ihmisiä huolehtimaan asuntojensa huolellisesta lukitsemisesta juhlapyhien aikana. Asunto kannattaa pitää asutun näköisenä, ja pidemmistä poissaoloista on hyvä ilmoittaa naapureille.
Esimerkiksi asuntojen porraskäytävissä havaituista epäilyttävistä henkilöistä kannattaa ilmoittaa poliisin hälytyskeskukseen.
Myös asiattomien ajoneuvojen rekisteritunnukset on hyvä kirjata ylös.
22.6.2010 12:22 Niin ovat kolmen suurimman puolueen puoluekokoukset tältä vuodelta ohitse ja hallitus jatkaa tänään uuden pääministerin johdolla maan johtamista.
Suunnasta on vaikea vielä sanoa mitään.
Vakaa vauhti tuntuu olevan voimakkaasti savuttavan 1970-luvun ranskalaisen taikka saksalaisen diisselin tasoa. Silloin tällöin tussahtavine karstapilvineen.
Sen verran selvittämätöntä moskaa on päässyt kasaantumaan poliittisen järjestelmämme moottoriin ja polttoainejärjestelmään. Myös EU:n suunnalta.
Nyt taidetaan enää vallan kulisseissa taktikoida sitä, että missä vaiheessa aikaistetut eduskuntavaalit kannattaa pitää.
Heränneiden puolueella on mielestäni mahdollista napata tulevissa vaaleissa 20-30 prosentin markkinaosuus annetuista äänistä.
Tässä kohtaa äänestäjien kannattaa olla tarkkana, sillä vaalirahoituksen aiheuttamat sidonnaisuudet ovat pitkälti avaamatta. Takuuvarmoja yllätyksiä on tarjolla...
Lisätietoja internetin hakukoneiden hakumoottoreilta hakusanoilla:
vaalirahoituksen salaisuudet julki
Ilman tätä piraattirahoituksen pöhheiköiden avaamista samat valtapuolueet jatkavat vallankahvassa.
Sen takia pelottavin ennuste tulevien vaalien suhteen on se, että nukkuvien puolue päihittää edelleen heränneiden puolueen.
19.6.2010 18:50 Hienoa, että tiedotusvälineet uskaltavat tarttua luonnikkaasti luonnolliseen aiheeseen.
Harmi vain, että käydessäni Helsingin päärautatieaseman R-kioskissa, niin heillä oli myynnissä vain perjantain Etelä-Suomen Sanomat. Jostain syystä lauantain lehteä ei ollut Hesaan asti tullut.
No pitää käydä tsekkaamassa printtiversion juttu sitten kotikirjaston valikoimista ensi viikon alussa.
Puolueista vain piraattipuoleen edustajat olivat mukana orginaaleissa varusteissaan. Puoluesarjaan tulevien vaalien suhteen pyrkivä Kansan vaaliliitto r.y. sai näin haasteeseensa yhden vastauksen.
Toivottavasti ensi vuonna mukana ovat kaikki puolueet, joilla ei ole alkuperänsä suhteen mitään peittelemistä. Sekä tietysti puolueiksi pyrkivät yhdistyksen.

Ja hienoa, että ESS on lunastanut nettiuutisessaan antamansa lupauksen videokoosteesta eilisen tapahtumista.
Videon pituus on 2,33 ja se löytyy osoitteessa: www.ess.fi/?category=3280&videoid=157405
- ainakin 19-6-2010 kello 18,57
Toivottavasti vuoden 2011 Nakukymppi saadaan järjestettyä juuri Padasjoen suvaitsevassa ilmapiirissä.
16.6.2010 12:52 Ennen heinäkuun alussa eduskunnassa tehtävää kolmen ydinvoimalan ja jättimaisen ydinjäteparkin Suomeen perustamispäätöstä; selvitettävänä on enää jääviyksistä seuraavat asiat:
* ministereiden ja kansanedustajien omien vaalikampanjoiden vaalirahoittajat
* puolueiden pääkonttoreiden ja paikallispisteiden vaalirahoittajat
* puolueiden meppien omien vaalikampanjoiden vaalirahoittajat
* kunnallisvaaleissa valittujen omien vaalikampanjoiden vaalirahoittajat
* hallitusohjelmien tekoon 2003 ja 2007 osallistuneet tahot ja henkilöt
Selvitys tarvitaan koko 2000 - luvulta. Koska vain näin toimien päästään vertamaan avoimesti muun muassa energia-alaan liittyvien sidonnaisuuksien suhteen.
Lisätiedot internetin hakukoneilta:
institutionaalinen korruptio
voideltu valta
414/2000
14.6.2010 16:20 Heränneiden puolueen kasvua odotellessa; hieman ajatuksia rahamaailmasta.
On sanottu, että asuntolainat ovat Suomen tehokkaimmat yhteiskuntarauhan takaajat. Samalla saadaan myös nöyrää ja helposti johdettavissa olevaa työvoimaa. Joustaa ja paukkuu viimeiseen asti.
Asuntolainojen korkovähennysoikeus ei ole mielestäni perustuslakimme mukainen, koska varsinkaan vuokralla-asujat eivät ole lain edessä yhdenvertaisessa ja tasa-arvoisessa asemassa.
Ymmärtääkseni pankit lainaavat hyvin pitkälle itse luomaansa bittirahaa. Lainaten rahaa jota niillä itsellään ei edes ole. Ottavatpa vielä hyvät kiinnitykset korkoineen olemattomasta rahasta.
Helvetin nerokas liiketoimintaidea vai mitä?
No pankithan väittävät varmasti muuta, joten onnistuisiko joku organisoimaan lainarahojen olemassaolon tsekkauspäivän pankeissa?
Kaikki asuntovelalliset menisivät tiettyinä päivänä pankkiinsa ja pyytäisivät nähdä sen hetkisen lainasummansa oikeana rahana.
Viralliset ja finanssialasta riippumattomat valvojat merkitsisivät jo kertaalleen näytetyt rahat, ettei niitä voitaisi näyttää valheellisesti useammalle...
12.6.2010 12:42 Heränneiden puolueen tuore ajankohtaiskatsaus osoitteessa:
bambuser.com/channel/vaaliliitto-tapahtumat/broadcast/820464
Ohjelma on pituudeltaan 35 minuuttia ja pureutuu tiukalla otteellaan monien sellaisten (toistaiseksi vakaasti salattujen) asioiden ytimeen kuin punkki munaskuihin.
Kansankuntamme kaipaa verevää punkkia politiikan tiimoille. Ainakin minun mielestäni.
|