Maanantaina korjasin huvilani laituria ja sen korjauksen valmiiksi saatuani nautin hienosta kelistä laiturilla aurinkoa ottaen.
Tiistaina raivasin huvilallani rannan ja grillikatoksen välisen pienen metsän niin että näkymä järvelle on entistä parempi, illalla kaivoin vesiskootterit esiin talvisäilöstä.
Keskiviikkona oli päivällä vuorossa veneen talvisäilöstä pihalle siirtäminen ja siihen sekä vesiskoottereihin akkujen paikoilleen laittaminen, illalla kasasin kotipaikalleni ostamani uuden grillin ja laitoin sen sekä pihakalusteet paikoilleeen kesää varten.
Torstaina kävin pätkimässä ja halkomassa tiistaina huvilalta kaatamani puut polttopuiksi ja asentamassa Virransalmen mökilleni uudet pihavalot.
Perjantaina otin vesiskootterin auton perään, kävin ostamassa ruokaa ja juomaa kevättalkoitani varten ja läksin huvilalle odottelemaan talkooväkeä. Odotellessa tein itse jotakuinkin puolet talkootöistä ja niinpä perjantai menikin sitten muiden saavuttua lähinnä syömisen, juomisen, saunomisen ja ulkoporealtaassa kellumisen merkeissä.
Lauantaina haravoimme porukalla pihaa, jonka jälkeen otimme aurinkoa laiturilla ja kuvasimme hiukka aikuisviihdevideota joka julkaistaan heti kun vain ehditään minun kotisivujen videot osiossa http://www.MrLothar.fi/kuvatvideot.php osoitteessa. Videon kuvaamisen jälkeen läksimme hakemaan muutaman tytön Mäntyharjun keskustasta junalta ja käymään paikallisen ravintolan terassilla sekä hakemaan kaupasta hiukka täydennystä ruokavarastoon sillä yhdeksän naista ja viisi miestä tarvitsee viikonlopun aikana yllättävän paljon ruokaa ja juomaa. Takaisin huvilalle päästyämme tein talkooväelle ruokaa, laitoin saunan kuumaksi ja jatkoimme biletystä sunnuntain puolelle saakka.
Sunnuntaina söimme vielä porukalla aamupalaa jonka jälkeen tytöt hoitivat imuroinnin ja saunan pesun, minun keskittyessä porealtaan tyhjennykseen sekä muihin hommiin. Muiden lähdettyä kotejaan kohti minä jäin vielä huvilalle pesemään pari koneellista pyykkiä ja ottamaan aurinkoa. Illalla ajelin kotipaikalleni ja yritin katsella hiukka televisiota mutta nukkumatti vei aika äkkiä voiton.
PS. Kuvia minun seikkailuista löytyy osoitteesta http://www.MrLothar.fi/galleria ja videoita löytyy minun kotisivujen videot osiosta osoitteesta http://www.MrLothar.fi/kuvatvideot.php sekä osoitteesta http://www.youtube.com/AnssiViskari