Suosittu ruokatapahtuma tekee paluun! Food & Fun kokoaa hyvän ruoan ystävät Turkuun syksyllä 2025

Turku täyttyy taas hyvästä ruoasta, kun Food & Fun Festival tekee näyttävän paluun 8.–12. lokakuuta.

Gastronomisista elämyksistä ja kansainvälisestä tunnelmasta tunnettu Food & Fun Festival tekee paluun Suomen ravintolatapahtumien joukkoon muutaman vuoden tauon jälkeen.

Kansainvälinen ruokafestivaali kokoaa yhteen kotimaisia ja ulkomaisia huippukokkeja, jotka luovat yhteistyössä turkulaisten ravintoloiden kanssa ainutlaatuisia makuelämyksiä paikallisista raaka-aineista.

Tapahtuman tavoitteena on houkutella Turkuun niin suomalaisia kuin kansainvälisiä hyvän ruoan ystäviä nauttimaan ainutlaatuisista ruoka- ja juomaelämyksistä sekä korkeatasoisesta kulttuurista.

Paluu yleisön toiveesta

Food & Fun on aikaisemmin järjestetty Turussa menestyksekkäästi vuosina 2014–2017, ja nyt tapahtuma tekee odotetun paluun. Tuottaja Jouni Kuru kertoo kiinnostuksen tapahtumaa kohtaan olleen suurta.

“Festivaalin perään on tullut jatkuvasti kyselyitä kävijöiltä, kumppaneilta ja ravintoloilta. Tämä antoi vahvan signaalin siitä, että tehdään oikeaa asiaa. Nyt rakennamme ohjelmaa, joka tuo esiin Turun ravintoloiden huikean tason, maailmanluokan tuottajat ja laadukkaan kulttuuritarjonnan.”

Tapahtumaravintoloista mukana on muun muassa Eatery Alex 1917, Gustavo, Kakolanruusu, Kaskis, Karu, Move 5D, Oobu, Roster, Sergio's, Smör ja Suomalainen Pohja. Lopullinen ravintolalista tullaan julkaisemaan myöhemmin kesällä.

Food & Fun vahvistaa Turun mainetta Suomen johtavana ruokakaupunkina.
Food & Fun vahvistaa Turun mainetta Suomen johtavana ruokakaupunkina.

Vaikka ravintolat ovat totta kai pääosassa, Food & Fun pitää sisällään paljon muutakin hauskaa.

"Ohjelmassa on vierailevien keittiömestarien menuja ravintoloissa, yllättäviä maisteluita, ammattilais-sivuohjelmia sekä kulttuuritapahtumia. Tapahtumia tehdään yhdessä muun muassa Logomon, Turun Musiikkijuhlien ja Jazz City Turun kanssa", Kuru kertoo.

"Hauska ja innovatiivinen tapahtuma"

Turun tapahtumajohtaja Antti Kirkkolan mukaan Turku on yksi Suomen johtavista ruokakaupungeista, ja kansainvälinen hyvän ruoan festivaali Food & Fun vahvistaa tätä mainetta tuomalla huippukokit ja elämykselliset menut turkulaisravintoloihin.

"On hienoa, että Food & Fun palaa Turkuun. Tapahtuma tuo Turun syksyyn kansainvälisiä makuelämyksiä ja tarjoaa upeita kokemuksia niin paikallisille kuin matkailijoillekin. Samalla se on merkittävä lisä syksyn tapahtumatarjontaan ja piristää ravintola-alaa juuri ennen pikkujoulusesonkia", Kirkkola toteaa.

Myös paikalliset ravintolat ovat ottaneet tapahtuman innolla vastaan.

Food & Fun on ilahduttanut Turussa aikaisemmin vuosina 2014-2017.
Food & Fun on ilahduttanut Turussa aikaisemmin vuosina 2014-2017.

“Erittäin hyvä idea että tapahtuma tulee takaisin, positiivinen tapahtuma niin ravintoloitsijalle kuin asiakkaillemme. Tapaamme uusia keittiömestareita jotka tuovat uusia ideoita keittiöön sekä kokemuksia asiakkaillemme", Francesco “Franco” Sturiale ravintola Sergio’sta kertoo.

“Kun kuulimme Food & Funin paluusta innoistuimme heti ja halusimme olla ehdottomasti mukana, kyseessä on hauska ja innovaativinen tapahtuma", Laura Haataja Kakolanruususta iloitsee.

“Hienoa saada Food & Fun takaisin  rikastuttamaan Turkulaista ravintolaelämää. Hyvän mielen Food & Fun tuo lisänostetta ravintoloille ja uusia  makuja asiakkaittemme lautasille", Janne Juvonen Voiveljistä puolestaan kommentoi.

Ennakkomaistiaiset Kakolanruusussa huhtikuussa

Ennakkotunnelmaa tapahtumasta tarjoillaan jo lauantaina 12.4. klo 16 alkaen, kun meksikolainen Colibrí Jiménez ja norjalainen Sylvia Vavik-Flåten saapuvat Kakolanruusuun. Luvassa on kaksi ainutlaatuista annosta, jotka yhdistävät paikallisia pohjoismaisia raaka-aineita ja meksikolaisia vaikutteita.

Keittiömestarit Colibrí Jiménez Meksikosta ja Sylvia Vavik-Flåten Norjasta saapuvat Kakolanruusuun jo lauantaina 12.4.20205.
Keittiömestarit Colibrí Jiménez Meksikosta ja Sylvia Vavik-Flåten Norjasta saapuvat Kakolanruusuun jo lauantaina 12.4.20205.

Nämä annokset ovat ostettavissa Kakolanruusun menujen yhteyteen päivän erikoisina lisäannoksina niin pitkään kun niitä riittää.

“Vuoden 2025 Food & Fun näyttää yhdessä turkulaisten ravintoloiden kanssa, mitä kaikkea kaupungin ruoka- ja juomakulttuuri voi olla – nyt ja tulevaisuudessa,” Kuru tiivistää.

 

Kommentoi juttua

Henkilökohtainen verkkosivusi (kotisivu, blogi tms.)
3 + 5 = Kirjoita laskutoimituksen tulos tai kirjaudu sisään, jolloin tarkistetta ei kysytä.
Jätä tyhjäksi