Surullisia uutisia: rakastettu Seppo-koira on poissa

Hyvää matkaa, papparainen.

Sepon kotialbumi.
Sepon kotialbumi. Kuva: Petteri Poukka

Seppo-koira on kuollut. 

Kenties Suomen suosituimman ja kuuluisimman shetlanninlammaskoiran poismenosta kertoo Sepon omistaja Petteri Poukka Sepon Facebook-sivulla koskettavin sanakääntein: 

"Rakastettu 15-vuotias pikku papparainen lähti tänään torstaiaamuna koirien taivaaseen. Sepon kunto heikkeni viime yön aikana, ja aamutuimaan sydän lopetti hiljalleen toimintansa.

Aamulla meidän koko perhe ehti hyvästellä Sepon. Seppo sai kuulla vielä kerran, kuinka paljon häntä rakastetaan ja kuinka hyvä poika hän on. Ikävä on valtava."

Kuva: Petteri Poukka

Seppo-koiran tarina alkoi parolalaiskennelistä

Poukka kertoo kirjoituksessaan, kuinka hän haki Sepon parolalaisesta kennelistä lähes päivälleen 15 vuotta sitten, jolloin Seppo oli kahden kuukauden ikäinen. Tekstin mukaan valinnan taisi kylläkin tehdä Seppo eikä Poukka:

"Tuolloin pieni 8-viikkoinen shelttipallo kompuroi ujona syliini ja katsoi silmiini. Silloin tiesin, että siinä on Seppo, minun koiranpentuni. Tavallaan siis Seppo valitsi minut. Morjens, kuinka onnekas olenkaan ollut!"

Sepon kotialbumi.
Sepon kotialbumi. Kuva: Petteri Poukka

Seppo toi iloa ja lämpöä monien arkeen myös vapaaehtoistyön kautta

Vuosien varrella Seposta tuli rakas ”etäkoira” valtavalle joukolle ihmisiä. Hänet tunnistettiin lenkkipoluilla eri puolilla Suomea – Seppo toi hymyn huulille, missä tahansa tassuttelikin.

Aamuset-lehti uutisoi Sepon 15-vuotispäivän kynnyksellä, kuinka ahkerasti tämä monitoimikoira oli tehnyt töitä niin hoivakodeissa kuin toimistokoiranakin, ja oli nyt siirtymässä hyvin ansaituille eläkepäiville. Lehtijuttua vapaasti siteeraten: kuuluisan shetlanninlammaskoiran pitkän iän salaisuus piili aktiivisessa elämäntavassa – ja ehtymättömässä intohimossa ruokaan.

Sepon ansioluettelosta löytyi myös selkeä linjaus elämän tärkeimmistä asioista: lempiruoka on juusto, tärkeintä elämässä on juusto ja suurin unelma on saada syödä aina juustoa.

”Olen usein äimistellyt, kuinka Seppo tunnistettiin jatkuvasti koiralenkeillä. Eri kaupungeissa sekä aivan kaikenlaisissa yhteyksissä ja piireissä – vapaa-ajalla ja työelämässä”, Petteri Poukka kirjoittaa.

Ilmeisen vauvakarvainen Seppo aikana, kun ruokakupitkin olivat isompia kuin koira itse.
Ilmeisen vauvakarvainen Seppo aikana, kun ruokakupitkin olivat isompia kuin koira itse. Kuva: Petteri Poukka

Poukka kiittää seuraajia 

Sepon poismeno koskettaa monia. 

Poukka päättääkin lyhyen kirjoituksensa kiitoksiin Sepon faneille: 

"Suuret kiitokset kaikille seuraajille yhteisestä taipaleesta! Vapaaehtoistyökonkari Seppo toi ihmisille paljon iloa olemalla loistotuulella ja nauttimalla arjen pienistä asioista. Lisäksi Sepon somekanavissa on ollut upean yhteisöllinen tunnelma, joten voimia haikeisiin tunnelmiin kaikille. Tiedän, kuinka tärkeä pikkupapparainen oli todella monille."

Kirjoituksen mukaan koti tuntuu tyhjältä, koska tassunääniä ei kuulu lattialta. 

Kuva: Petteri Poukka

Hyvää matkaa, Seppo.