Google aloittaa Suomessa uudet Street View -kuvauksensa, sillä ei ole vielä päässyt tarpeeksi yksityiskohtaisesti kaivelemaan maita ja mantuja.
Älkää ymmärtäkö väärin. Rakastan Street View -palvelua. Olen viettänyt siellä aikaa tunteja (hupimielessä) ja tsekannut ulkomailta etukäteen paikan johon olen menossa (hyötymielessä).
Mutta sitten on toki näitä [URL=http://www.iltalehti.fi/digi/2011072814127011_du.shtml]raahelaisia jeesustelijoita[/URL], jotka sattuvat istumaan housut kintuissa takapihallaan juuri silloin, kun Google ajaa autonsa kanssa ohi. Pahoittelen, mutta sympatiani ovat tässä kohtaa Googlen kuvankäsittelijöiden puolella.
Tiedoksi teille jotka aiotte heiluttaa helikopteria lähiaikoina: Google julkaisee kuvausautojen ajoaikataulun palvelun ohjesivustolla. Kuvat tullaan kuulemma sensuroimaan viime kertaa tarkemmin, mutta aina kannattaa yrittää.
Ehdotan vastarintaliikettä: housut pois ja hommiin. Siis viuhahtamaan porukalla.