Bileet mulle nyt heti!

Lonely Planet listasi uusimmassa läpyskässään, ”1000 Ultimate Experiences”, 10 maailman parasta bilekaupunkia. Ja ne tulevat tässä: 1. Belgrad, Serbia 2. Montreal, Kanada 3. Buenos Aires, Argentiina 4. Dubai, Arabiemiraatit 5….

Lonely Planet listasi uusimmassa läpyskässään, ”1000 Ultimate Experiences”, 10 maailman parasta bilekaupunkia. Ja ne tulevat tässä:

1. Belgrad, Serbia
2. Montreal, Kanada
3. Buenos Aires, Argentiina
4. Dubai, Arabiemiraatit
5. Thessaloniki, Kreikka
6. La Paz, Bolivia
7. Kapkaupunki, Etelä-Afrikka
8. Baku, Azerbaidjan
9. Auckland, Uusi Seelanti
10. Tel Aviv, Israel

Käsi ylös kuka on samaa mieltä voittajasta? Itse olen kokenut Belgradin lähinnä hengailumielessä eli enemmän istumispubbailu-kaupunkina kuin sykettä nostavana bilemekkana. Jep, no voittosuitsutuksessa kehutaan sopivuutta intellektuaaliin chillailuun, mutta myös ylistetään ravintoloita sekä baareja Skadarlijalla. Balkanista puhuttaessa antaisin hehkutusta pikemminkin Sarajevolle: rento ja nuorekas juhlailmapiiri. Varsin uutena kohteena ei liikaa 16-vuotiaita ”äiti mä lähdin ekaa kertaa ulkomaille” -bilettäjiä.

Belgradin sijoitus mukailee yleistä lamailu-kuviota: perässä seuraa samppanja-bilekohteiksi luokilteltuja kaupunkeja Dubaista Thessalonikiin. Jälkimmäinen ei ole maineensa veroinen ainakaan viikolla: liftasin tiistai-iltana venäläisen uusrikkaan kyydissä ”kaupungin suurimmalta casinolta kaupungin tärkeimmältä bilealueelta” takaisin keskustaan, koska ”bilealueella” ei ollut mitään juhliin viittaavaakaan. Keskusta tarjosi onneksi mukavia Canary Islands -luokituksen merenkatselu terasseja.

BA on hyvä. Todella hyvä. Nostaisin silti sen yli Rio de Janeiron Lapan: ei niin loistelias ja länsimaalainen kuin edellämainittu, mutta kaupunginosa, jossa joka ovesta pääsee juhlimaan ja katubileet ovat mahtavia. Pienenä miinuksena, kuvamateriaalia ei ole, koska kohde on taskuvarkaiden suhteen Barcelona potenssiin viisi.

Odotan arviotasi. Missä ovat päin maailmaa ilta jatkuu perjantaista sunnuntaihin – paremmin kuin missään muualla?