19 kuollutta musadiggaria ja satoja loukkaantuneita. Maailman suurin elektronisen tanssimusiikin ulkoilmatapahtuma, Love Parade, on todennäköisesti tullut tiensä päähän eilisen Duisburgin tunnelipaniikin myötä.
Kun rakkauden paraati ensimmäistä kertaa järjestettiin vuonna 1989 länsi-Berliinissä neljä kuukautta muurin murtumisen jälkeen, oli paikalla noin 150 tanssimusiikin himouskovaista. Tämän jälkeen osallistujamäärä kasvoi muutamassa vuodessa eksponentiaalisesti. Toissa vuonna Dortmundissa järjestetyssä Love Paradessa tamppasi yli 1,5 miljoonaa tanssijaa. Kauniista ajatuksesta oli kasvanut maailmanlaajuinen konsepti.
Mutta liika on liikaa. Kuolemantapausten lisäksi on surullista, että hyvä konsepti saattaa jäädä historiaan näin ikävän loppukaneetin saattelemana. Nykyisellä tiedolla syyttävä sormeni osoittaa jämäkästi järjestäjiin. Rakkaus tanssimusiikkiin ei riitä, jos puolentoista miljoonan bilettäjän kekkereissä ei puitteet ole kunnossa. Siinä tilanteessa sireenien pitäisi soida jo paljon ennen ambulanssien saapumista.
Kun samaan tunneliin ahtautuu tuhansia ihmisiä ja paniikki iskee, tuskin kukaan kyselee:
Where is the Love?
19 x RIP.