Hoitsut on tymiä

Kolumni

Hei sinä sairaanhoitaja, joka äänestit kokoomusta ja luulit saavasi heti roimasti lisää palkkaa. Minulla on sinulle lohdutuksen sana: tyhmä!

Et selvästikään ole tajunnut omaa paikkaasi. Tehtäväsi on olla Suomen palestiinalainen: kärsiä kiltisti odottaen, että joku haluaa ratsastaa sinulla vaaleissa tai työmarkkinakiistassa. Minä ainakin tykkään ratsastaa hoitsulla.

Kun huviretki on ohi ja hyöty kerätty, palaat nurkumatta takaisin kärsimään. Sillä ei kukaan sinusta oikeasti välitä, ei kokoomus, ei Iltalehti, en edes minä. Tyhmä!

Katsos nyt. Majavakin tajuaa, miksei sinulle yksinkertaisesti voi maksaa enempää palkkaa:

1. Sinähän työskentelet naisvaltaisella alalla. Jos sinun seitsemästäkymmenestä sentistäsi tehtäisiin yhtäkkiä euro, pitäisi minulle miehenä vastaavasti antaa euro kolmekymmentä. Siitä seuraa hyperinflaatio ja Suomi kokee Weimarin Saksan kohtalon. Mutta ethän sinä siitä mitään tiedä kun et ole kirjoja lukenut.

2. Palkkojen nostolle on toinenkin nimitys, kilpailukyvyn heikentäminen. Sehän on sama asia kuin jos napittaisit tissisi piiloon. Haluatko todella, että sairaanhoito ulkoistetaan halpamaihin, ja vanhat äitini joutuvat murtuneella lonkallaan nilkuttamaan Bangaloreen?

3. Ja jos sinulle maksettaisiin kunnon palkkaa, mistä me nopeasti keksisimme jonkun toisen neekerin, jonka ahdinkoa säälitellä, lastentarhanopettajistako? No, onhan niilläkin suuri vastuu ja vaativa koulutus, muttei niissä ole mitään seksikästä. Ja lastentarhanopettaja on liian pitkä sana otsikkoon. Tyhmä!

Kirjoittaja ei ole Timo T.A. Mikkonen

Suosittelemme