
Kolmella ja puolella eurolla rautakauppias myy suojaimen, jonka hän asiantuntevasti vakuuttaa estävän nimenomaan sars-tartunnat.
Se kuulostaa kohtuulliselta suojalta tappavaa kuumetta vastaan, vaikka kuuden tunnin käytön jälkeen kertakäyttösuojain on heitettävä roskiin.
On lauantai-iltapäivä, ja Stockmannilla vietetään hulluja päiviä. Hengittäminen suojaimen peittämällä suulla tuntuu kuin olisi työntänyt päänsä pölypussiin. Hullujen päivien ostosparatiisissa maski herättää hilpeyttä, vaikka asianmukaisessa suojautumisessa ei pitäisi olla mitään hauskaa.
Katseet ovat pitkiä ja epäuskoisia. Keltaisiin t-paitoihin pukeutuneet myyjätytöt katsovat silmiin ja hymyilevät. He eivät selvästikään ymmärrä tilanteen vakavuutta.
Hississä ympärilläni on kummasti tilaa siihen nähden, että siihen on sulloutunut kahdeksan ihmistä muovikasseineen, toppatakkeineen ja kestopermanentteineen. Liukuportaissa minkkiturkkiin pukeutunut rouvashenkilö tuijottaa kuin otsaani olisi tatuoitu pidätysmääräys. Tältä täytyy tuntua Jammu Siltavuoresta lenkkimakkaraostoksilla lähimarketissa.
Yliopiston apteekissa rautakaupan hengityssuojain ei herätä minkäänlaista huomiota.
Kassahenkilön ilme kahvilassa ei värähdäkään: ”Kaksi euroa.”
Mumisen kiitoksia maskin takaa. Ääni ei kuulosta Darth Vaderilta vaikka haluaisin. Pienen lapsen kanssa kävelevä tumma nuori nainen tuijottaa. Ja tuijottaa. Ja tuijottaa. Haluaako hän minun puhelinnumeroni?
Täpötäydessä kahvilassa tupakkapuolella on pöytä, jonka ympärillä kaksi miestä istuu tyhjän tuolin vieressä. Minä lähestyn pöytää ja miehiä, joiden keskustelu loppuu veitsellä leikaten.
”Anteeksi, voiko tähän istua?”
”Saa”, sanoo ensimmäinen.
Toinen katsoo sekunnin, kaksi, viisi sekuntia, kunnes saa leukansa liikkumaan, ensin kiinni ja sitten auki.
”Me odotetaan tähän seuraa.”
Hyvä on.
Toiselta puolen salia löytyy herrasmies, joka ei odota seuraa. Kahvia on vaikea juoda suojaimen läpi. Toivon, ettei herrasmies ole käynyt vähään aikaan Kaakkois-Aasiassa.
Ihmisillä ei ole alkeellisimpiakaan käytöstapoja. Ei minulla sentään ruttoa ole.
”Kato sarssi!” hohottaa mies olutlasiaan kohottaen.
Minä hymyilen takaisin. Hengityssuojaimen takaa vaikutus ei tosin ole kovin tehokas.
Hymyt hyytyvät seuraavana päivänä: suomalainen mies on kuollut Kiinassa sars-kuumeeseen.






9 kommenttia
a.p.
17.4.2003 23:47
vittu miten paska juttu!!!
JFK_is_dead
18.4.2003 02:33
Afrikassa kuolee päivittäin nälkään kymmeniä ellei satoja ihmisiä. Nämä vouhottavat ostoskeskuksessa jostain sarssista. Melkosta ylemmyydentuntosta idiotismia.
H.T
18.4.2003 16:30
Lostavaa sarkasmia vakavalla asialla. Tosin, joku päivä tuo voi olla täyttä totta täälläkin.
no eipa ois uskonut..
19.4.2003 08:33
taalla torontossa sars on jo jokapaivainen paansarky...ainakin terv.huollon ammatilaisille. 12-tuntinen tyopaiva maski naamalla--ahistaa!
baskeri
21.4.2003 14:01
Sars on ylivouhotettu juttu! Muutama tuhat sairastunutta ja muutama sata kuollutta. Funtsikaa kuinka monta ihmistä kuolee päivässä puhtaan veden puutteeseen. Sars on nyt otsikoissa koska se voi levitä huonolla tuurilla jopa Tapiolan ostoskeskukseen. Ne ripuliin kuolevat lapset eivät leviä mihinkään hyvinvointimaiden ruokahalua pilaamaan.
Cityn artikkeli oli tylsä.
Täällä ollaan
23.4.2003 10:10
Niinpä, tuhansia ihmisiä kuolee koko ajan pelkästään veden puutteeseen.
Suomessa paskaiseen veteen kuolee 80% väestöstä, kun maalaisjunttien elukoiden paskat päästetään jokeihin (erityisesti pohjanmaalla) ja sieltä ne valujuomavetenä vatsaamme = vatsasyöpä.
Herätkää
23.4.2003 10:13
Katsokaa kriittisesti ensin omaa elinympäristöänne, ja sitten vasta muiden.
Erityisesti ne, jotka elävät navetassa, siis kissa tai koira ihmisasunnossa.
Tapiolaout
23.4.2003 10:15
Jos se leviäisi Tapiolan ostoskeskukseen niin OK.
Jos ei niin tarttee odotta, jotta Bin Laden tekisi asialle jotain.
Tapiola ja espoo SARS keskuksena on ihan jees.
Akka1
17.9.2008 20:17
"maalaisjunttien elukoiden paskat päästetään jokeihin". Mitä vittua? Kukakohan se tässä juntti on?