Miesten missikisa

Tässä lehdessä paljastetaan Valtakunnan Valopää, Cityn masinoimien älyn missikisojen ykkönen. Hän on mies ja hän on Helsingistä. Ensimmäinen ja toinenkin perintöprinsessa ovat miehiä, molemmat kotoisin suuresta kaupungista. Näin käy, kun kaupunkilehti järjestää miesten rakastaman palikkatestin, joka huipentuu Mensan älykkyystestiin.

Kehityssuunta on silti unisex. Mensan mukaan naisten osuus älykkyystesteissä on ollut viimeiset vuodet hienoisessa kasvussa. Keskimäärin joka kolmas testattu ja Mensan rajan (äo 148) ylittänyt on nykyään nainen.

Valopää-kisassa kallistuma oli kuitenkin ruma. 50 finalistin joukossa oli vain kuusi naista. Onkin myönnettävä, että Cityn toimituksessa emme olleet aivan puolueettomia. Selän takana pidimme peukkuja naisille.

Ehkä ensi kerralla on siskojen vuoro hyökätä, sillä matkamme älykkyyden ihmemaahan jatkuu. Pysykää kyydissä, kun myöhemmin tänä vuonna etsimme Suomen tunneälykkäimmän ihmisen.

Tai - okei - tunneälykkäimmän kaupunkilaisen ainakin.

10 kommenttia

Fawkes

2.1.2004 20:25

No huh huh! Vai että naisista on "vain" tunneälyn taitajiksi? Voisitteko vielä ilmoittaa kuinka suuri osuus testiin osallistuneista oli naisia?

DrTrue

3.1.2004 03:25

Eikös ole hienoa toitottaa siitä, että miehillä on putkiaivot ja AINOASTAAN sitä "klassista" älykkyyttä ja naisilla AINOASTAAN sosiaalista älykkyyttä ja vielä alleviivata sitä, että sosiaalinen älykkyys on NIIN paljon tärkeämpää. Minusta tuntuu, että artikkelin kirjoittajalta puuttuvat täysin kummatkin älykkyyden tyypit.

tieto

3.1.2004 20:26

Paljonko vastaajia oli alunperin yhteensä ja paljonko heistä oli naisia? Fiksut naiset tuskin edes haluavat "päästä" Cityn valopääksi ;-)

Juotikas

5.1.2004 15:32

Luulenpa, että tätä tietoa ei ole käytettävissä. Kun alkukarsintatehtävään ilmoittauduttiin, siihen riitti tekstiviesti. Nimeä, saati sukupuolta ei kysytty. Ruma kallistuma tarkoittaa jutussa siis lähinnä harrastuneisuutta. Tod. näk naisia ja miehiä osallistui alkukarsintaan juuri tuossa 6:44 suhteessa. Eihän tuossa väitetä, että miehet pärjäisivät paremmin. Kyse on aktiivisuudesta.

niimu

5.1.2004 17:58

kuinka älykäs on valopää, joka haluaa maksaa osallistumisesta tällaiseen cityn testiin?

joo-joo

6.1.2004 00:07

tarpeeksi älykäs säästääkseen pari kymppiä siinä kun city-lehti tarjoaa mensan testin ja korin batteryä?

Jurmila

6.1.2004 16:09

Nuo muuten nuo virkistysjuomat (batteryt summuut) on ihan hirveitä ja niiden valmistus pitäisi lopettaa.

niimu

7.1.2004 17:42

kysymys on kai siitä, kuka haluaa osallistua tekstiviestimaksulliseen toimintaan. näinhän tuo karsinta oli järjestetty. en tosin koe tarvetta osallistua myöskään omaan piikkiin mensan maksulliseen testiin todistellakseni itselleni paremmuttaani. näitäkin testitilaisuuksia mainostetaan sen verran, että osallistujia taitaa olla ihan riittämiin.

Ei_fiksu

13.1.2004 02:15

Onko se tyhmyyttä vaiko laiskuutta, että enää kukaan ei kirjoita oikein. Ei tiedetä mihin tulee isot kirjaimet, pilkku, piste tai mikä on yhdyssana.

tietysti saa sitä kirottaa mitenvaan koska se on pää asia että ymmärtää jotaa eiksni =) Ny o kuiteki tammi kuu ja vuosi 2004.

HEH

jope2

13.1.2004 13:37

Tuolla 4 rohkeaa miestä keskustelussa otin puheeksi ton tunneälyn ja totesin et jään odottelemaan sitä, näköjään semmonen on nyt sit tulossa...