Ravintolaa ei enää valita vain ruoan, sijainnin tai hintatason perusteella. Yhä useammalle suomalaiselle ratkaiseva tekijä löytyy juomalistalta – ja nimenomaan sen alkoholittomasta päästä.
Hartwallin laajan kuluttajakyselyn mukaan joka kolmas suomalainen (34 %) kertoo ravintolan alkoholittomien juomien valikoiman vaikuttavan siihen, haluaako paikkaan mennä syömään tai viettämään iltaa. Samalla lähes puolet vastaajista sanoo lisänneensä alkoholittomien juomien kulutusta viime vuosina.
LUE MYÖS: Seeprajuominen saattaa mullistaa suomalaisten suhteen alkoholiin
Kyse ei ole enää poikkeustilanteista tai pakollisista valinnoista, vaan pysyvästä muutoksesta suomalaisessa ravintolakulttuurissa.
Alkoholittomat eivät ole enää kompromissi
Alkoholittomien juomien rooli on muuttunut nopeasti. Niitä ei valita vain silloin, kun alkoholi ei ole vaihtoehto, vaan siksi, että ne kiinnostavat itsessään.
”On mielenkiintoista, kuinka alkoholittomia juomia ei enää nautita vain vaihtoehtoina alkoholille. Esimerkiksi alkoholiton olut tai cocktail valitaan vaikka veden tai virvoitusjuoman sijaan. Alkoholittomien vaihtoehtojen maine kehnompana korvaajana on historiaa. Ne ovat oma juomakategoriansa, jonka käyttäjäkunta kasvaa”, Hartwallin ravintolakanavan johtaja Linda Aro kertoo.

Suomalaisten alkoholin kulutus on ollut jo pitkään laskussa, ja ravintolassa vietetään aikaa yhä useammin ilman prosentteja – mutta ei ilman elämyksiä.
Mocktailit nousivat yllättäviksi suosikeiksi
Kyselyn mukaan alkoholittomat cocktailit eli mocktailit kiinnostavat suomalaisia nyt jopa enemmän kuin nollaoluet tai alkoholittomat viinit. Moni haluaa nauttia sellaisen osana ravintolakokemusta, erityisesti ruokailun yhteydessä tai alkudrinkkinä.
”Suomalaisia houkuttelevat eniten alkoholittomat cocktailit, eli mocktailit. Yhä useampi haluaakin nauttia sellaisen esimerkiksi alkudrinkkinä ravintolassa: siinä yhdistyvät mielenkiintoinen maku näyttävään ulkonäköön ja esillepanoon. Saa aidon elämyksen ilman prosentteja”, Aro kuvaa.
LUE MYÖS: Baarimestarit paljastavat: Nämä juomatilaukset ärsyttävät eniten
Mocktail ei ole enää tylsä mehu lasissa, vaan huolella rakennettu juoma, jolta odotetaan samaa tasoa kuin alkoholilliselta cocktaililta.
Ravintolat eivät vieläkään ole hereillä
Vaikka kysyntä kasvaa, ravintolat eivät aina tunnu huomaavan muutosta. Yli puolet (56 %) kyselyyn vastanneista kertoo joutuneensa erikseen kysymään alkoholittomia vaihtoehtoja henkilökunnalta tai ettei niitä löydy juomalistalta lainkaan.
Samaan aikaan 69 prosenttia vastaajista sanoo, että jos tarjoilija suosittelisi alkoholittomia vaihtoehtoja, he valitsisivat sen limonadin tai hanaveden sijaan. Myös selkeä esillepano ja oma osio juomalistalla nousivat vahvasti esiin toiveissa.

Kyselyn mukaan yhä useampi asiakas tekeekin ravintolavalintansa sen perusteella, millaisia alkoholittomia juomia on tarjolla ja miten ne esitellään. Ravintola, joka ymmärtää tämän ja nostaa alkoholittomat vaihtoehdot rohkeasti esiin, voi voittaa puolelleen aivan uuden yleisön.
Ne, jotka eivät ymmärrä, saattavat jäädä ihmettelemään, miksi kilpailijan pöydät täyttyvät.
Lähde: Hartwallin alkoholittomien juomien kuluttajakysely, joulukuu 2025. Verkkokyselyyn vastasi 6 200 täysi-ikäistä suomalaista.