Loppuvuodesta 2024 näyttelijä Jari Virman pysähtyi arkipäiväisen, mutta yllättävän kysymyksen äärelle. Miksi hyvää alkoholitonta punaviiniä on niin vaikea löytää?
”Heitin ajatuksen Petrille (Seppänen), että pitäisikö alkaa tuoda maahan itse. Ensimmäinen reaktio oli täysi tyrmäys, että markkinoilla oli varmasti jo kaikki mahdollinen,” Virman muistelee.
Asia ei kuitenkaan jäänyt sikskeen, sillä kun tarjontaa alettiin selvittää, kävi nopeasti ilmi, että tilanne oli päinvastainen. Pohjoismaissa ei ollut yhtään toimijaa, joka keskittyisi pelkästään täysin alkoholittomien viinien maahantuontiin.
Useimmilla oli valikoimissaan tuotteita, joissa alkoholipitoisuus saattoi olla 0,3 tai 0,5 prosenttia, mutta täysin alkoholittomia viinejä ei tarjonnut kukaan.
Idea sai lopullisen sysäyksen yhteisessä ravintolaillallisessa, jonka juomapuoli jätti toivomisen varaa.

”Osa meistä tilasi alkoholittoman juomapaketin, joka yllättäen koostui pitkälti kombuchan kaltaisista juomista. Ihmettelimme yhdessä, miksei aikuisille ole tarjolla alkoholittomia viinipaketteja. Siitä se idea sitten lähti,” kertoo perustajiin kuuluva Mari Toivanen.
Ravintolapöydän kautta liikeideaksi
Alkoholiton viini on pitkään nähty kompromissina, ja juuri tästä arjen havainnosta syntyi Ihannolla, uusi suomalainen maahantuontibrändi, joka keskittyy yksinomaan täysin alkoholittomiin viineihin. Sen taustalla on neljä eri alojen ystävystä.
Perustajiin kuuluvat näyttelijä Jari Virmanin lisäksi sosiologian tohtori ja vuoden 2026 MasterChef Suomi -kisaaja Mari Toivanen, sosionomi ja ravintola-alan ammattilainen Karoliina Loponen sekä erityisesti liiketoiminnan rakenteita tunteva Petri Seppänen.

”Tämä muistuttaa monella tapaa perheyritystä. Olemme tunteneet toisemme pitkään, ja Ihannolla on kehittynyt keskusteluista ja yhdessä havaitusta tarpeesta, ei taulukoita tai tilastoja tuijottamalla,” Virman kertoo ja lisää, että kaiken lisäksi heillä on hauskaa.
Tällä hetkellä nopeasti laajentunut yritys toimittaa viinejä yli seitsemällekymmenelle ravintolalle, kukkakaupalle ja kampaamolle ympäri Suomen. Tuotteita saa myös Wolt Marketista kahdeksasta eri kaupungista.
Yli 130 viiniä testiin, vain 15 pääsi jatkoon
Ihannollan ytimessä on ajatus valinnan mahdollisuudesta. Tavoitteena on tarjota tilanteisiin, joissa alkoholia ei haluta tai voida juoda, vaihtoehto, joka tuntuu aidosti tasavertaiselta.
Alkoholittoman juoman valitsemisen ei pitäisi olla kompromissi, vaan sen tulisi tarjota yhtä lailla nautinto ja elämys kuin minkä tahansa muun viinin. Tämä tavoite oli koko ajan kirkkaana mielessä valikoimaa rakennettaessa.
LUE MYÖS: Uusi trendi auttaa välttämään krapulat – ilman että alkoholista tarvitsee luopua
”Viinien valinta oli samanaikaisesti haastavaa ja yllättävän innostavaa. Maistelimme neljästään yli 130 erilaista alkoholitonta viiniä ja kuohuviiniä. Vain pieni osa pääsi jatkoon,” Toivanen kertoo.
Valintoja ei tehty pelkän lasin ääressä, vaan viinejä yhdisteltiin ennakkoluulottomasti myös erilaisten ruokalajien kanssa. Virman nostaa esiin konkreettisen arjen tarpeen. Hän metsästää itse ja kertoo kaivanneensa alkoholittomia viinejä myös kotona riistan kanssa nautittavaksi.

Tällä hetkellä Ihannollan valikoimassa on 15 viiniä, joista kaksi piccolo-kokoisia tuotteita. Vaikka kiinnostus alkoholittomia tuotteita kohtaan on ollut suurta, määrän kasvattaminen ei ole yritykselle itseisarvo.
”Meille tärkeintä on maku, rakenne ja hinta. Kaikkien näiden täytyy toimia yhtä aikaa, sillä viinin täytyy toimia myös kuluttajan kukkarolle. Jos siis yksikin pettää, viini jää pois,” Virman kiteyttää.
LUE MYÖS: Hyvä viini, parempi kastike? Näin käytät viiniä oikein ruoanlaitossa