Hakaniemen Levykauppa Äx sai perjantaina ylimääräisen kalusteen, kun asiakkaan mukana liikkeeseen kannettu hotellin baarijääkaappi jäi kaupan nurkkiin. Äx teki asiasta Facebookiin humoristisen etsintäkuulutuksen ja pyysi omistajaa hakemaan kaappinsa pois, sillä levykauppa ei halua toimia romuvarastona.

Lue myös: Sarjakaunistautuja iski jälleen — tällä kertaa uhrina tamperelainen kauneussalonki
Julkaisun mukaan asiakas selaili levyjä, maksoi ostoksensa ja lupasi lähtiessään hakea jääkaapin “ihan kohta”. Paluuta ei kuitenkaan kuulunut, ja baarikaappi jäi Hakaniemen myymälään.
Kommentointi karkasi nopeasti raiteiltaan
Tilanne veti yleisöä puoleensa, ja julkaisu keräsi hetkessä poikkeuksellisen määrän reaktioita ja huomiota. Kommenttikentässä alettiin esittää myös vaihtoehtoisia ratkaisuja tilanteeseen.
Yhden kommentoijan mielestä levykauppa olisi voinut ottaa tilanteesta kaiken irti:
“Laajennus kodinkoneisiin, rautakauppahommiin ja sitten lopuksi oluthana ja meininki on kuin Irlannin vanhoissa hardware store – shop – pub -yhdistelmälaitoksissa.”
Toinen tunnisti itsensä tilanteesta:
“En ollut minä, mutta tää vois niin olla minä.”
Ketjussa irtosi lisää lohkaisuja.
“Näin voi käydä kenelle tahansa,” totesi yksi.
“Ja ihan hemmetin ärsyttävää aina, kun sattuu omalle kohdalle,” lisäsi toinen.
Muistot lähtivät myös laukalle. Eräs kertoi, että Palokan Euromarkettiin oli vuosia sitten “unohtunut mummo”. Tähän vastattiin tarinalla Roilin Teboililta, jossa bensan maksun vakuudeksi oli aikoinaan jätetty sisko pantiksi.
Meno jatkui kommenttiketjussa samaan, yhä absurdiimpaan sävyyn.

Lopulta myös baarikaapin jättäjä vastasi huhuiluihin
Samalla alkoi selvitä, miten baarikaappi ylipäätään päätyi levykaupan lattialle. Ketjussa ilmoittautunut henkilö kertoi, ettei hän ollut kaapin varsinainen omistaja, vaan toimi vain tavaran toimittajana toisen pyynnöstä.
Osoittautui myös, että tapahtumaketjusta oli vastuussa nainen eikä herrasmies, toisin kuin alkuperäisessä julkaisussa kerrottiin. Baarikaappi puolestaan oli koko ajan siellä missä pitikin. City seuraa tapahtumakuvausta parhaansa mukaan, eikä ymmärrä aivan kaikkea, mutta lopputulos oli selvä: kaapille löytyi omistajan sijasta selitys.
Episodi sai vielä yhden koomisen käänteen
Nopean tiedonkulun aikakaudelle tyypillisesti päivitys pomppasi pian myös muiden medioiden otsikoihin. Kun jutun jakoa jaettiin kommenttiketjussa muodossa ”Herrasmies unohti jääkaappinsa levykauppaan”, kaapin jättäjä ilmoittautui kommenteissa napakasti englanniksi:
“I’m the bitch who left the minibar at the recordshop.”
Kommentti synnytti saman tien ehdotuksia siitä, että lausahduksesta saisi t-paitatekstin tai pinssin.
Lue myös: Näin 80-90-lukujen lapset selvisivät hengissä – hurjimmat muistot ennen turvavyöaikaa
Kaapille onnellinen loppu
Myöhemmin perjantaina Levykauppa Äx kertoi Facebookissa, että omistaja on löytynyt ja baarijääkaappi haettu pois. Baarijääkaappisaaga päättyi: Hakaniemen Äxä sai lattiatilansa takaisin, ja some yhden uuden, hieman absurdin kaupunkitarinan lisää.
Facebook / Levykauppa Äx