Masennuslääkekapina

Masennuslääkkeet ovatkin turhia? Onpa masentavaa! Lue Aku Kopakkalan teesit.

Psykiatrit ja lääketehtaat vapiskaa! Mehiläisen johtava psykologi Aku Kopakkala haastaa nykyisen masennuksen hoidon. Hän väittää, että masennusta hoidetaan väärin ja liian kalliisti.

Masennus alkaa usein menetyksestä. Toisin kuin hetkellinen harmi, mielipaha tai normaali surutyö, se ei mene ohi. Jopa neljännes suomalaisista sairastuu elämänsä aikana vakavaan masennukseen. Depis on aina vain syvemmälle ja ahtaammalle vievä suppilo. Sairastunut vaikeuttaa omin toimin tilannettaan: ei tapaa ihmisiä, ei jaksa lähteä mihinkään, syö huonosti ja nukkuu epäsäännöllisesti. Ihminen on laumaeläin ja masentuu jos menettää asemansa hierarkiassa: jää työttömäksi, siirtyy eläkkeelle, menettää esimiesaseman. Masentunut pelkää omia tunteitaan: vihaa, surua, ahdistusta.

Hän velloo syyllisyydentunteissa ja kokee vältellyt tunteet omituisina mielialan vaihteluina tai hätänä. Depressiosta kärsivä ei energisoidu muiden ihmisten tapaamisesta.

35 prosenttia nuorista tuntee olonsa masentuneeksi ja ahdistuneeksi.

Kopakkalan teesit

1. Masennus paranee helposti ja halvalla.

Ensimmäisellä kerralla hoidettu masennus ei yleensä uusiudu. Sairastunutta auttaa hoito, johon hän itse uskoo. Keskivaikeaan masennukseen riittää 15 tunnin terapia, jos se aloitetaan heti. Hoidon tulee kohdistua asiakkaan koko elämään. Vuorovaikutus lähipiirin kanssa laitetaan mikroskooppiin. Masentunut tarvitsee noin puolentoista vuoden seurannan. Koko hoito maksaa vain 600-2900 euroa.

2. Lääkehoito on enimmäkseen turhaa.

Tyypillinen masennuspotilas odottaa lääkärinaikaa kauan. Vastaanotolla häntä ei juuri tutkita, vaan lätkäistään automaattisesti serotoniiniresepti eteen, vaikka monilla masentuneilla on normaali määrä serotoniinia aivoissaan. (Suomen markkinoilla on 37 selektiivistä serotoniinin takaisinoton estäjää.) Masentunutta ei haluta kohdata, koska hän on rasittava ja ikävä potilas. Lääketehtaan miljardit ovat sisäänrakennettuna hoitojärjestelmään.

Melkein kaikki hoitotutkimukset ovat lääkefirmojen tekemiä ja vain firmoja suosivat tulokset julkaistaan. Lääkkeiden tehosta vähintään 80 prosenttia on lumevaikutusta.

Terapian tulokset ovat pysyvämpiä ja uusiutumisen riski pienempi kuin lääkehoidolla.

3. Masennuksen syitä ei tiedetä.

Se ei johdu vain perimästä tai hormoneista. On turha pohtia miksi joku tietty henkilö masentuu. Ennemminkin tulisi kysyä miksi kaikki eivät masennu? Tutkimusten mukaan masentuneet ovat realisteja ja terveet elävät optimismin harhassa.

4. Elämäntapamme on luonnoton.

Ihminen saa itsensä melko huonoon kuntoon nykyajan normaaleilla elämäntavoilla. Sirkadinen rytmi, eli luonnossa vallitseva vuorokauden mittainen rytmi, on rikottu ja tämä aiheuttaa depressiota. Valvominen, liikkumattomuus, viina, ylensyönti ja koneriippuvuus ajavat vahingossa epätoivoon.

Sisäinen kello menee tahdista, mikä aiheuttaa ahdistusta ja epätodellisuuden tunnetta. Ihminen on biologinen olento, joka tarvitsee toisen ihmisen läheisyyttä: kosketusta, hajuja ja makuja. Olemme kahdessa sukupolvessa siirtyneet yhteisöihin, joissa kukaan ei tiedä, mistä olet kotoisin, työyhteisöt ovat tärkeitä ja identiteetti pitää ansaita yhä uudestaan suorituksin. Sijoittuminen työelämään on vaikeampaa kuin ennen. Puolikuntoisia ei hyväksytä. Työpaikan vakaus on tärkein ennustava tekijä onnistuneelle paluulle sairauslomalta.

5. Itsehoito auttaa.

Viritä toivo. Tee asiat toisin. Koe tunteet täytenä. Uskalla tuntea vihaa ja surua – ja opi ilmaisemaan niitä asiallisesti. Aseta tavoitteet matalammalle tasolle, niin että voit saavuttaa ne ja tuntea iloa siitä. Ajattele asiallisesti: et ole syypää kaikkiin ikäviin asioihin, onnistuminen saattaa olla omaa ansiotasi. Et voi kontrolloida kaikkea, maailmassa tapahtuu paljon asioita sattumalta, hyväksy se. Negatiiviset skenaariot johtavat itsensä toteuttaviin ennusteisiin, vältä tätä. Opi nauttimaan ihmissuhteista. Kaikki tuottavat välillä pettymyksiä, anna armoa itsellesi ja muille. Et tiedä muiden ajatuksia ja tunteita, älä ylitulkitse. Muut eivät voi tietää, mitä haluat, ellet kerro sitä. Älä oleta muilta ihmisiltä niin paljon, he eivät ole täällä täyttämässä toiveitasi. Käänny ulospäin itsekeskeisistä ajatuksista. Rentoudu. Kaikesta löytyy koominen puoli, opi nauramaan myös itsellesi. Elämää ei voi delegoida ammattilaisille.

6. Masennus tarttuu.

Psykologi masentui itse. "Luulin aluksi olevani syvällinen", Kopakkala sanoo. Apu löytyi valohoidosta, lenkkeilystä ja TV:n katselun vähentämisestä.

Lukijoilta

“Olen ollut vuosia työkyvyttömyyseläkkeellä masennuksen takia. Tai niin papereissani lukee. En kuitenkaan usko että masennukseni olisi fysiologista, siis vamma aivoissa. Masennus on vain seuraus täysin virikkeettömästä elämästä. Lohduttavasti uskoisin siis tervehtyväni, mikäli elämänlaatu paranisi. Mutta miten näin vanhana päästä enää mukaan kaikkeen normaaliin? Olisin halunnut seurustella, opiskella, käydä ulkomailla ja tehdä töitäkin. Ne kaikki ovat vain kaukaisia haaveita…”
Mies, 27

“Työpaikkakiusausta useita vuosia. Masennus ja ekat kaksi kuukautta lääkkeillä. Kun tiedostin kiusaamisen, jätin lääkkeet. Päätin jättää työelämän ja en ole hetkeäkään katunut. Lääke auttoi unohtamaan oman navan mutta hoitohenkilöt eivät kannustaneet lääkkeenkäytön lopettamiseen. Kohta eläkkeellä ja hyvin pyyhkii. ”
Mies, 59

“Masis johtuu yleensä ympäristön vaikutuksesta. Harvalta puuttuu jotain kemikaaleja elimistöstä niin että siitä seuraa masennus. Mutta yhtä kaikki, joka hemmolle ja lyylille pusketaan reseptiä kouraan. Ihmiset on niin epätoivoisia ja haluavat pois siitä pahasta olosta, että ovat valmiita uskomaan mitä tahansa joku “koulutettu” sanoo ja käskee tekemään. Terapeutteihin ja psykiatreihin kuuluu aikamoisia höyrypäitä ja sadisteja. Usein asiakkaan olo ja elämä pahenee “terapian” seurauksena. Terveisin, Useampaa sivusta seurannut ja muiden kokemuksia kuunnellut.”
Nainen, 30

“Lääkehoito ei toimi ainakaan omalla kohdalla. Placebovaikutustakaan ei ollut. Mua autto vaan halu parantua, järkeilyn avulla pääsin hyvään alkuun parantumisessa. Järjenhän kanssa masentumisella ei välttämättä olekaan mitään tekemistä, ei mullakaan ollu mitään “järkevää” syytä masentua syvästi.”
Nainen, 27

Suosittelemme