Kaaosteoria

Mitä enempi lukemista, sen suurempi sotku.

Näin ainakin meillä- kun heitin kirjapaaston jorpakkoon ja annoin itelleni luvan piehtaroida sanoissa ja tarinoissa, niin tää huusholli on alkanu selkeesti muistuttaan jäljistä päätellen hunnien bakkanaalien pitopaikkaa dagen efter. Ei puutu kuin muutama örisevä korsto nurkista kurkkimasta..

Osasyy saattaa kyl olla ajoittain salaperäisesti paisuvassa lapsilaumassakin joka paukkaa ympäri taloo- niin sisä- kuin ulkopuolellakin. Doh- ipanat punkkaan, tiskit ja pyykit koneeseen ja seuraava kirja nenän eteen. Huomena taas hunnilauman hulinaa (kääpiökokoisia sellaisia) ja pitkä, kuuma päivä jonka voi ihan hyvin viettää terassin varjos kaffia siemaillen ja täyttämällä päänsä tarinoilla, sanoilla, unelmien mielikuvilla..

Ja voishan sitä hilavitkutintakin taas testata- tänään suruttelin toscakakkutaikinan, korppujauhoja, mangorahkaa ja sämpylätaikinan- hyvin pelas ;D