Tonttutalkoot on jo alkanu- pojalle tarkotetut töppöset pyörii just koneessa huopumassa- saas nähä mitä tulee vai tuleeko vaan sanomista.
Poikkesin päivällä hakeen lähileipomosta kaffepullaa kun pomo halus et ois vieraille tarjottavaa. Jäin sit hetkeks höpöttään kahvilan kassatätin kans- ihastelin lastenlasten kuvia ja puhuttiin joulusta. Jos aikoo ite tehä lahjat niin nyt pitäs olla jo vauhdissa! Oli kuulemma vuokrannu mökinkin jouluks- hitaat jäävät ilman.
Meille ei mökkiä vuokrata, ollaan kotona ja ihmetellään joulurauhaa. Jokohan lapset tänä vuonna keksis hiukka vaihtelua jouluaaton ateriaan- viimeks syötiin spagettia ja kastia. Juhlaruoka kun on meillä sitä mistä tykätään-turha se on laittaa jotain mikä märkänee kaappiin. Perinteisiä jouluruokia kun saa maistella sit kyläreisuilla sen verran et muistaa miksei niit tu enää tehtyä ;P
On me kokeiltu perinteistä jouluakin, haettu kuusi kelkan kanssa- tosin marketin pihasta eikä mettästä, paistettu kinkkua ja laatikoita.. tuloksena uupunu äiti ja nälkäiset muksut. Jokainen juhlikoon itelleen sopivalla tavalla- mun joulu alkaa kun ensimmäisiä lahjoja alkaa väsäämään. Tänä vuonna se tais olla tammikuun eka päivä!