Espoo on Jumala

Osa Espoon kaupungin työntekijöistä pelkää ruokatunnin muuttamista palkattomaksi ja työpäivän venymistä.

Kotihoidossa ja yritystyöterveyshuollossa on jo siirrytty yleistyöaikaan –siinä ruokatauko ei sisälly työaikaan

Näin kirjoittaa aamun Hesari. Onpa hienoa. Kuinkahan pitkälle asia on ajateltu? Otetaan esimerkiksi vaikka lastentarha jossa on 3 hoitajaa. Näistä jokainen pitää puolen tunnin ruokatunnin omalla ajalla, eli tarha toimii vajaalla miehityksella puolitoista tuntia.
Tai, sairaalassa osasto missä vaikka 6 hoitajaa. Päivän aikana ovat 3 tuntia vajaalla miehityksellä, mikäli joskus siis sattuisi olemaan tuo täysi 6 hengen miehitys. Entä yövuorot joissa voi olla jopa 2 hoitajaa. Tunti ollaan vajaalla, 1 hoitaja/puoli tuntia. Entä sitten teho-osastot, vanhusten huolto..jne…
Kuka ottaa vastuun kun jotain tapahtuu? Onko tarkoitus kasvattaa hoiva-alan ihmisistä kylmiä ja tunteettomia, niistä ihmisistä joiden empatiaa me kaikki tulemme tarvitsemaan?
Tästä voi joillakin aloilla olla seuraamuksena se, että palkattomalla tauolla ei todellakaan tehdä töitä. On siis aivan sama makaako joku vanhus paskat housussa pari tuntia kunnes tauot on ohi. Tähän Espoon kaupunki pyrkii.

Tällä hetkellä hoitohenkilöstö on syönyt työnohessa, jotkut potilaiden kanssa yhdessä, kotihoitajat asiakkaiden kanssa, jolloin ruokailu on kuulunut työaikaan ja ollut myös potilaille ehkä jopa päivän ainoa sosiaalinen tapahtuma. Entä jos päiväkodin henkilökunta viettää palkattoman ruokataukonsa esim. pankkiasioiden hoitoon?

Nyt kannattaisi Espoon kaupungin päättäjien miettiä ihan uudestaan. Miksi jo ennestään raskaan alan työpäiviä pitää pidentää? Ihmisten jaksaminen on nytkin jo kortilla, ja tällä työehtosopimuksella saadaan lisää vajetta hoitoalan työpaikoille.
Ja vielä jos ajatellaan suuria osastoja sairaaloissa joissa hoitajamäärä voi olla yli 10, ruokatauko on pyrittävä järjestämään työajan puolivälissä, eli näin ollen tämä tarkoittaa että on useampi työntekijä samaan aikaan tauolla.