Erotiikan aiheuttamaa univelkaa..

..Viikonloppu sujui pornahtavissa merkeissä. Tai ainakin aihetta käsittelevillä messuilla. Jos en olisi lupautunut töihin, niin olisin kyllä mielummin ollut kotona, on nuo niin moneen kertaan nähty! Perjantai- ja lauantaiyöt siis…

..Viikonloppu sujui pornahtavissa merkeissä. Tai ainakin aihetta käsittelevillä messuilla. Jos en olisi lupautunut töihin, niin olisin kyllä mielummin ollut kotona, on nuo niin moneen kertaan nähty!

Perjantai- ja lauantaiyöt siis vietin myyntitiskin takana välineitä esitellen. Päihtyneet, miespuoliset messuvieraat luulivat olevansa kovinkin hauskoja, joka toisen pyytäessä henkilökohtaista opastusta. Kun lupasin, että mielelläni survaisen heille tapin tai sauvan perseeseen vaikka heti, niin jostain syystä alkoivat perumaan puheitaan. Kummaa porukkaa.

Lauantaina tosin menin hieman myöhemmin paikalle, käytiin illalla mammaporukalla syömässä. Ja tasapainottaakseni tilannetta, myös lähdin hieman aiemmin kotiin. Alkoi olo tuntumaan siltä, että oli parempi siirtyä suosiolla omaan sänkyyn. Jalat lauloivat hallelujaa ja selkä sanoi yhteistyösopimustaan irti.

Mies on ollut aivan upeana apuna, oon saanut nukkua aamuisin pidempään sekä nakittaa hälle lapsen kantamisen paikasta toiseen selkäsärkyyn vedoten. Ja kyllähän sitä särkeekin, ihan oikesti. Seisomisesta ei tykkää yhtään, eikä minkäänlaisesta nostelusta. Lisäksi sain jo eilen hankittua järkyttävävän migreenin joka ei ole helpottanut vieläkään. Johtuen luultavasti tupakansavusta, Teatrian tehokkaasta äänentoistosta ja katkonaisesta nukkumisesta.

Unet siis jäivät vähiin, ja just tulin taas töistä kotiin. Vuoro olisi kestänyt yhteen saakka, mutta ilmoitin tekeväni vain yhteentoista koska miehen pitää olla jo puoliltaöin kaupungissa duunissa. Pomo tietty oli vaan mielissään, ei tarvitse maksaa sunnuntai- ja yölisiä parilta tunnilta kuin yhdelle henkilölle. Kun me kuulema tullaan ”NIIN kalliiksi, pitää palkatkin maksaa ja kaikki!”

En ole edelleenkään kertonut töissä mahavaavista, virallisestihan siitä täytyy ilmoittaa vasta kaks kuukautta ennen äitiysloman alkua. Eli siis syyskuulla. Vaikka jo nyt tuntuu siltä, että kohta ei pysty keneltäkään salaamaan vatsan kasvua..

Neiti on ollut kovin kärttyinen. Heräillyt aamuisin selkeästi kesken unien, mutta tapojensa vastaisesti ei ole enää rauhoittunut uudestaan sänkyyn. Joten ensimmäiset päikkärit on aloitettu jo ennen kymmentä. Tekee ehkä hampaita, ei noista vauvoista aina tiedä.

Huomiseksi lupasivat ihanaa ilmaa, saadaan olla koko päivä ulkona. Ja on hieman pakkokin, isäntä kun tekee yövuoroa ja tulee joskus aamulla kotiin, niin haluaa nukkua rauhassa. Luultavasti lähdetään melkein heti aamupuuron jälkeen puistoon ja kävelylle, syödään välipala reissussa ja neiti saa alkaa nukkumaan sitten hieman ennenkuin tullaan takaisin kotiin. Jolloin pääsen itsekin päikkäreille. Ovela suunnitelma!

Ostin tänään melkein kilon irtokarkkeja -sellaisia kirpeitä. Ei ollenkaan mua itseäni. Normaalisti kun en itse karkkia varten kaupassa käy, vaikkakin syön kyllä jos joku muu niitä kotiin hankkii. Ja tietty piti nyt iltapalaksi vetää taas kourallinen, tuli tosi hyvä olo kun oon viimeksi iltapäivällä syönyt kunnolla.

Tälle iltaaluvassa vielä koiran pissatus, hampaiden pesu, litra vettä ja treffit tyynyn kanssa. Aamulla pirteänä uuteen päivään prinsessan kanssa.