Jokainen on varmasti kuullut (tai lukenut) mun valituksiani siitä, kuinka en ikinämilloinkaan saa omaa aikaa. Kuinka koko ajan on joku roikkumassa lahkeessa kiinni tai huutamassa äitiä. Ja sitten, kun mä sitä omaa aikaa saan, oon ihan kädetön, en osaa tehdä mitään, ja pyörin vaan kuin puolukka, öh, ämpärissä.
Isot menivät eilen yllättäen mummolaan, yökylään. Jäätiin vähän ennen kuutta tänne Vikan kanssa kahdestaan, ja jo puol seitsemältä mun piti soittaa perään, että ”saa ne kyllä tulla kotiinkin… Täällä on ihan hiljaista ja rauhallista eikä mulla oo mitään tekemistä…”
Kyllä sitä voi ihminen olla aika helvetin tyhmä.
Mutta oikeasti, en oo ollut niistä erossa kuin pari yötä silloin, kun kävin vauvan synnyttämässä. Nyt sitten vaan haahuilin täällä ympäri kämppää (seinänvieriä, koska tasapaino heitti), ja mietin mitä sitä tekisi. Ja kuitenkin olin niin paskassa kunnossa, etten pystynyt tekemään mitään. Ja kun yhtälöön lisätään vielä se, että laitoin Vikan nukkumaan pinnasänkyyn lastenhuoneeseen, eikä se ollut koko yönä tuhisemassa tuossa mun vieressäni, niin ei tartte ihmetellä miksi oli outo olo.
Pahinta asiassa on ehkä kuitenkin se, etten mä pystynyt mitenkään hyödyntämään tätä mun lapsettomuuttani. En pystynyt tekemään mitään rästihommia, kuten maalaamaan lastenhuoneen kattoa, tai edes viikkaamaan pyykkejä kaappeihin. Railakkaasta illanvietosta nyt puhumattakaan.
Ehkä oli kuitenkin ihan hyvä että sain levätä, tänään elämä tuntuu jo hiljalleen voittavan. Eilen ”oireiden mukainen hoito” olisi vaatinut lähinnä hautajaisten järjestämistä.
Mulle myös selvisi, miksi olen tuomittu ikuiseen selibaattiin. Kun kysyttiin edellisen vastaajan (tässä tapauksessa siis allekirjoittaneen) eroottisinta piirrettä, oli tulos lohdutonta luettavaa:
[LAINAUS LadyLike72]
Huumorintaju, ja kirjoitustyyli 🙂
[/LAINAUS]
Mä olen kuitenkin tunnetusti yksi maapallon huumorintajuttomista elävistä olennoista (tai puolikuolleista, miten sen nyt tulkitsee), eikä blogillakaan ole seksiä lohjennut. Mutta toisaalta, eipä mulla ole kovin suurta mielenkiintoa lähteä seksiä kenenkään kanssa harrastamaankaan, sillä
[LAINAUS Hustler]
Viikon kysymys:
Viikko 05: Suostutko antamaan ensitreffeillä paljaalla?
Kyllä 63%
En 37%
[/LAINAUS]
Kaiken kaikkiaan tämä päivä jäi kuitenkin plussan puolelle. Selvisin hengissä [URL=http://www.royalravintolat.com/toolonranta/brunssi.asp] Töölönrannan brunssista[/URL], citykaneista, ja sain vielä fillarini sen pyllynlämmityskarvan josta haaveilinkin! No okei, se oli nyt kultalampaasta eikä sudesta, ja vaatii vielä hieman tuunausta, mutta kerrassaan hieno jo noinkin! Harmi vaan, ettei kunto anna myöden lähteä pyöräilemään. Ja ettei Cityn galleria anna mun taaskaan lisätä kuvia.