Mun laajakaista toimii VIHDOIN, muutosta ei ole kulunut ihan kahta kuukauttakaan. Asiakaspalvelun manaama turhasta käynnistä aiheutuva maksu ei lankea mulle -keskuksessa olikin viallinen kortti. Joten onpa kumma jos ei paketti liikkunut.
Riemuni toimivasta kaistasta jäi kuitenkin lyhyeksi, postin mukana tuli Soneran lasku. 132euroa ja vähän päälle. Laskuun sisältyi kytkentämaksua 129€ ja kuukausimaksuja viideltä päivältä, yhteensä reilun 3€. Ainut vaan, että kun liittymän tilasin, mulle sanottiin siitä tulevan ainoastaan kuukausimaksu. Avaimet käteen-sessiosta olisi sitten pitänyt maksaa, mutten sitä tietenkään ottanut. Enkä kyllä kuukausimaksujakaan aio maksaa näiltä parilta viikolta joka asennuksesta on kulunut, kun eihän mun netti ole edes pelittänyt!
Lievästi harmissani yritin soittaa Soneran asiakaspalveluun. Ensimmäinen nauhoite ”Hyvä asiakkaamme. Arvioitu jonotusaika on yli kolmekymmentä minuuttia. Mikäli siitä huolimatta haluatte jäädä jonottamaan, palvelemme teitä mahdollisimman pian.” Okei, jonotetaan. Oli varmaan päivän ainut mahdollinen puheluaika, tenavat istuivat vaunuissa ja käveltiin kaupoille.
Käytiin Citymarketissa -ostetiin leipää, maitoa, munia, keltaisia ruusuja, kaakaojauhetta, sokeria, kopiopaperia ja AA-paristoja, sekä kaksi levyä minttusuklaata- ja lähdettiin kävelemään takaisin kotiin. Meidän talon päädyssä olevan parkkipaikan kohdalle päästyäni sain kuulla uudenlaisen nauhoitteen; ”Hyvä asiakkaamme, palveluaikamme on päättynyt. Palvelemme teitä arkisin klo 8-17. Kiitos soitostanne.” tuut-tuut-tuut-tuut…
Siis mitä vittua! Mä jonotan kolme varttia kuunnellen 80-lukuista iskelmätuubaa, enkä edes saa ketään kiinni! Kyllä alkaa meillä olla melkoisen lähellä laajakaistafirman vaihto.
Laitoin ruoan uuniin (vaikka kävinkin senverran lämpimänä, että olisin luultavasti voinut kypsentää sen ilman sähköäkin) ja roudasin tenavat takapihalle. Isoveljeni kanssa puhuttiin, että kaivan laatat ylös, möyrin ja tasoitan pihan, ja asetellaan sitten laatat takaisin paikoilleen. Lupasi tuoda mulle uuden nurmikon, tuohon kun ei montaa neilötä mene. Ei sitten tarvitse odottaa nurtsin kasvamista, ja pidellä lapsia pois multavellistä. Pari laattaa jäi vielä huomiselle, välillä kun piti ihailla kastematoja ja pikkumuurahaisten tekemiä polkuja. Sekä kaivaa kiviä ja heinätuppoja juniorin suusta.
Prinsessa on tänään ollut koko päivän ilman vaippaa. Aamulla sovittiin, että pissat tehdään pottaan, ja näin myös toimittiin. Jopa päiväunet ja kauppareissu sujuivat kuivin vaattein, ja kyllä sitä suitsutettiinkin! Jospa muuton seurauksena tullut takapakki otettaisiin vihdoin takaisin, tyttö kun ei ole pariin kuukauteen suostunut potalle ollenkaan.
Neiti alkaa muutenkin olemaan melko mainio tapaus. Toistaa pitkiäkin lauseita, jotka on napannut. Eilen lauleskeli ”Kuule siili, tuhmeliini, omin luvin älä juokse mansikoiden luokse..” ja aamulla hoki radiosta tullutta ”soitetaan mitä halutaan!” Lisäksi kuulen hänen suustaan pelottavan tutulta kuulostavia sanontoja, kuten ”kuules, poju!” (jota käytän imeisesti aika usein puhuessani juniorille) ja pääasiassa koiraan kohdistuvat ”ala mennä!” ja ”pois siitä!” Onneksi en ole toistaiseksi möläyttänyt sen suurempia sammakoita.
Huomenna on aikainen herätys, yhdeksältä pitäisi olla jo kylillä. Kerho alkaa. Tarkoittaa lähtöä täältä viimeistään puolelta, eli pukeminen täytyy aloittaa kahdeksalta. Normaalisti me vasta heräillään siihen aikaan! Saas nähdä kuinka onnistuu, vai jätetäänkö suosiolla väliin.