Nahkainen pillunpäälisesiliina.

HAH! Sainpas AKElta postia, palautettavaa ajoneuvoveroa on haettavissa Nordeasta lähes satanen! Huikeaa, ja kerrankin näin päin.

Sen kunniaksi kävin Ikeassa shoppaamassa kaikkea mahdollista [I]vaaleanpunaista[/I] Ekan uuteen prinsessahuoneeseen. Tiistainahan me käytiin jo yks satsi tavaraa hakemassa, mutta kun oltiin liikkeellä koko perheen voimin, niin meinasi seikkailumieli loppua kesken. Tänään oli jo huomattavasti helpompi liikkua, mulla mukana ei ollut kuin Vika, kaverilla kaksi omaansa (3vko ja 2v). Ja koska nuo kolmiviikkoiset eivät juurikaan vielä karkaile, niin hätäkös meillä oli, yhtä ipanaa vahtiessa.

Askartelunurkkaustakin jatkoin senverran, että asensin kattoon verhovaijerin (se muuten ei ollut kovin yksinkertaista, multa puuttuu edelleen pituudesta muutama sentti, ja sen ylimääräisen sohvapöydänkin vein jo naapuriin) ja ripustin siihen -tunnin silittämisen jälkeen- uudet [I]vaaleanpunaiset[/I] verhot, jotka saa tarvittaessa vedettyä seinäksi.

Onnistuin myös suututtamaan ihmisen, joka oli jo lupautunut siirtämään tuon olohuoneen kattolampun. No, ensinäkään en pidä siitä, että meille tullaan juovuksissa, enkä VARMASTI anna siinä tilanteessa vauvaa syliin. Joten joutaa lähteäkin ovet paukkuen jos se siitä on kiinni. Ja lampun voin siirtää itsekin, siinä ei ole kuin kaksi johtoa, joten [i]edes mä[/I] en voi asentaa sitä väärin. Huomenna siis johtokauppaan.

Oon saanut erävoiton taistelussa Tokan kanssa. Nyt parina iltana jätkä on jäänyt kiltisti sänkyynsä nukkumaan, mitä nyt pari kertaa yrittänyt kurkkia josko sieltä sittenkin saisi nousta… Mutta kertaakaan ei ole tarvinnut poikaa sänkyyn kantaa, vaan on livahtanut sinne heti pienestä vihjeestä. Joten jos tämä näin helpoksi menee, niin kannatti ehdottomasti se yksi yö viettää palauttamalla Toka sänkyynsä sen 50kertaa!

Meidän pihalla on jännät paikat, kaivuri ja kaikki! Saadaan viimein uusia leikkivälineitä viime syksynä poisviedyn liukumäen tilalle. Isännöitsijän puheista sain sen käsityksen, että saadaan vaan uus mäki, mutta nythän nuo ovat kaivaneet koko pihapuiston ympäri, iso kuoppa vaan leikkipaikan tilalla! Luvassa uudet keinut ja uusi hiekkalaatikko -sekä tietysti se liukumäki. Ipanat tietysti ihan innoissaan, mutta lähinnä työkoneiden vuoksi -ainakin toistaiseksi.

Pari komeaa miestäkin siinä oli touhuamassa. Harmittaa vaan tuo viileä ilma, pitivät paidat tiukasti yllään. Senverran piti kuitenkin tehdä tuttavuutta, että tarjoilin pojille mehua. Josta tietysti kyläilemään tullut isoveljeni riemastui, tokaisten jotain turhankin osuvaa epätoivoisista yksinhuoltajista. Mutta en mä sillä, kunhan yritin olla ystävällinen ja ajattelin että niillä voi olla vaikka kuuma! Meidän hyödyksihän ne duuniaan tekee! Ihan oikeasti!

Tuo raskauksien venyttämä mahalöllykin on saanut oman nimen. Se on tästä lähtien tunteva nimityksen ”nahkainen pillunpäälisesiliina”. Melkoisen kuvaavaa ainakin, jos ei muuta. Mun on varmaan pakko käydä ostamassa jotkut sellaiset housut, jotka pitävät roikkumisen suunnilleen kasassa! 10kg kyllä pudonnut synnytyksen jälkeen, mutta kun 30kg on vielä matkaa, niin ei uusien vaatteiden hankkiminen tässä vaiheessa juurikaan innosta. Varsinkaan, kun kärsin jo ennestään harvinaisen pahasta sovituskoppiallergiasta.

Kauhukseni huomasin joutuneeni taas myös tuonne TOP10-listalle. Täytyy varmaan kääntää kommentointi pois päältä, jos ei tilanne muuten ratkea takaisin hiljaiselon suuntaan.