Kerta kiellon päälle..

Johan sanoin, että edellinen blogimerkintä jäänee vuoden viimeiseksi, vaan ei jäänyt. Istuskelen Sportissa ja odottelen NtiNokkosta saapuvaksi ja en sitten keksinyt muutakaan tekemistä kuin kirjoittaa. Eilen kävin siis Lahdessa ja…

Johan sanoin, että edellinen blogimerkintä jäänee vuoden viimeiseksi, vaan ei jäänyt. Istuskelen Sportissa ja odottelen NtiNokkosta saapuvaksi ja en sitten keksinyt muutakaan tekemistä kuin kirjoittaa.

Eilen kävin siis Lahdessa ja perille päästyäni puhuin ja kuuntelin miltei yhtäjaksoisesti kello puoli kahdesta aamuneljään. Siinä välillä meni ensin kuutisen kuppia kahvia ja sen jälkeen kolme pitkää olutta ja puolikas pullo punaviiniä ja XO-konjakkia lasillinen. Oli hyvin antoisa keskustelu ja ilta. Lähinnä puhe kääntyi elämän huonoihin asioihin, eli henkisiin kolhuihin sekä toki myöskin hyviin sekä huonoihin, eli ihmissuhteisiin.

Ainoa isompi todellinen keskeytys keskusteluumme tuli baarissa oluella ollessamme, kun jokin mies sattui istahtamaan pöytäämme ja sitten kohteliaasti päätimme kuulla, mitä sanottavaa hänellä oli, koska itse pyysi meitä hetken aikaa vain kuunnella.

Siksi päätin sanoa tuosta episodista, koska sitten, kun olimme poistuneet baarista, vaihdoimme keskenämme muutaman sanasen kyseisestä tapauksesta ja totesin jo itseasiassa, kuten ystävänikin totesi tälle miehelle hiukan elämän totuuksia. Mies kun nimittäin kertoi omaa pahaa elämäntarinaansa ja toki pahahan se oli, ei siinä hirveästi hyvää ollut. Mutta se seikka, miksi mies perusteli tahtovansa sen kertoa, oli se, että hän sanoi suoraan, että meille tulisi parempi mieli. Siis sillä perustein, että koska hänen tarinansa on niin paha, niin meidän omat murheemme ja historian vaikeutemme eivät enää tuntuisi lainkaan pahalta. Jokainen varmasti tietää melko tarkkaan, että miten siis tämä mies ajatteli. Se ajatusmallihan on vain aivan väärä ja itselleni tulikin vain mieleen sääli, koska itsesäälissähän tämä mies rypi ja halusi selkeästi tuoda sen siis myöskin esille.

Totesimme molemmat tälle miehelle vain sen, että ei toisten pahojen murheiden kuuleminen muuta omia murheita mitenkään pienemmiksi tai vähäisemmiksi. No, hän oli toista mieltä ja oli myöskin humalassa. Sääliksi kävi, koska totesin vain jälkikäteen, että pienellä koulutuksella ja parranajolla kyseinen mies olisi varmasti ihan kelpo tapaus, mutta tuolla asenteella on kyllä turha toivoa, että elämä paranee ja naiset lankeavat. Että sellaista. Miksi tämän nyt sanoin, niin ihan vain siksi, että kyllähän tuota näkee aina silloin tällöin. Voi kun ihmiset joskus tajuaisivat. Ihan vain heidän itsensä vuoksi, jos ei muuten.

Eipä mitään, nyt siis siideriä Sports Academyssä ja Nokkonenkin juuri soitti, että sen auto vittuilee jotain. Hyvin alkoi tämäkin ilta. Hyvää uutta vuotta ihan kaikille.