[B]This Is England[/B], Ohjaus: Shane Meadows
12-vuotias poika elää kahdestaan äitinsä kanssa, koska isä on kuollut Falklandin sodassa ja eletään Thatcherin valtakautta 1983. Mikäpä onkaan parempi keino purkaa pahaa oloaan kuin lyöttäytyä paikallisten skinheadien seuraan. Porukassa on vain suuria mielipide-eroja siitä, mikä on vielä oikein ja mikä jo väärin ja valintansa tekee jokainen itse. Tuon ikäisellä pojalla arvostelukyky on tietenkin heppoinen ja on helppo mennä niiden puolelle, jotka kertovat konkreettisen syyn sille, miksi isä on kuollut.
Melko koskettava tarina, joka pohjautuu ohjaajan omiin kokemuksiin. Tätä elokuvaa voisi toki jossain määrin sitten verrata vaikkapa American History X:ään, koska teemoissa on jonkin verran samaa, mutta lähestymistapa ehkä hiukan erilainen. Miljöö ja aihepiiri tietysti erilaisia ja sitämyöten yleiset puitteet myös, eivätkä ihmiset tässä mene aivan niin pitkälle. Myöskin vastakkainasettelu on erilainen, kuin mitä 90-luvun Yhdysvalloissa, koska siellähän eri etnisillä ryhmillä on jo omat vastaliikkeensä ja muutoinkin. Elokuva kertoo siitä, miten lopulta moni, kuka vain on ollut pitkään tyhjää täynnä, täyttää sen vihalla. Ja enemmänkin kyse on vain siitä, että katkeruus on kova pala, kun näkeekin, että jollain toisella on asiat hyvin. Sitähän ei voi sallia kellekään muulle, varsinkaan jos sen toisen isä ja äiti sattuvatkin olemaan Jamaikalta kotoisin.
Ettei juoni menisi pilalle, niin en sano tämän enempää, mutta yllättävänkin lyhyeksi elokuvaksi, tämän päivän miltei vakioksi käyneiden pitkälle yli kaksituntisten rainojen seassa, tämä oli kyllä ihan positiivinen kokemus. Sinänsä ihan hyväkin, ettei ajattelemisen aihetta antanutta tunnelmaa ja teemoja pilattu liialla väkivallalla. Sehän tämän elokuvan yksi pointti olikin kait. Se, että kuori ei todellakaan ole kuitenkaan läheskään aina sitä, mitä sisusta on ja varmaankin hyvä niin.
”Ennen mua pelotti, nyt mulla on pilotti.”
3+/5
[B]Eragon[/B], Ohjaus: Stefen Fangmeier
Oikeasti? Tehdäänkö tällaista kuraa vielä nykypäivänä? Pakko minunkin on näköjään vain katsoa kaikenmaailman fantasialeffat, koska aihe noin ylipäätään aina kiinnostaa. Ei mitään todellista juonta ja sekin vähä, mitä oli, oli täysin merkityksetön. Uskomattoman paskaa kerrontaa joka vielä säestyi aivan tusinanäyttelijätyöllä. Mikä pahinta, elokuvan loppu antoi kertoa melko selkeästi, että jatkoa olisi tulossa. Niin turha tekele, kuin vain mikään voi olla. Why god, oh why!?
1/5