No Sir, no dancing today…

On se ihmeellista, miten ihminen ehdollistetaan tuntemaan tiettyja asioita tiettyyn aikaan tai tiettyna paivana.

Esimerkki. Minua ei ollenkaan hairitse istua kotona yksinani iltaisin sunnuntaista torstaihin. Mutta. Kun istun kotona yksinani perjantai- tai lauantai-iltana, tunnen itseni surkeaksi luuseriksi. Mika on erikoisen outoa minun tapauksessani, koska ensinnakin olen vuorotyossa ja voin olla toissa mina tahansa viikonpaivana. Toisekseen asun kaupungissa, jossa voi menna ulos ihan mina paivana tahansa ja aina on menoa ja meininkia. Eli silla ei _pitaisi_ olla minulle minkaanlaista valia, mika viikonpaiva on kyseessa. Mutta silti.

Toinen esimerkki. Kuten varmaan huomasitte, pari paivaa sitten oli ystavanpaiva. Suomessa ollessani tama kyseinen juhlapaiva ei aiheuttanut minulle minkaanlaista angstia, koska minulla on aina ollut ystavia. Mutta taalla sita vietetaan rakastavaisten paivana. Ja kun kultani juuri kyseisen paivan aamuna lahti kaymaan kotimaassaan ja taten vietin rakastavaisten paivaa yksin, tunsin jalleen oloni surkeaksi luuseriksi. Oli sellainen tunne, kuin olisi pitanyt yrittaa todistella kaikille vastaantulijoille, etta on mulla oikeasti hellu, on mulla joku joka rakastaa, han ei vaan satu olemaan juuri nyt juuri taalla… Olin jopa niinkin masokistinen, etta kavin yksin leffassa katsomassa _romanttisen komedian_. Johan se oli sanomattakin selvaa, etta minun lisakseni siella oli vaan niita edella mainittuja rakastavaisia. Paassani pyori vainoharhaisia ajatuksia, miten ne kaikki varmaan katselevat minua saalivasti ”tuokin yksinainen raukka on itekseen leffassa, voi parkaa… onneksi meilla on ainakin toisemme!” (yhtaan en ole siis vainoharhainen. no sir.)

(valihuomautus. onnistuin toissa taas viiltamaan itseani ilkeasti peukaloon paperinkulmalla. miten jokin niin olemattoman pieni haava voikin kirvella niin ilkeasti. mun pitaisi saada vaarallisen tyon lisaa tasta hyvasta.)

Huomenna salille. (tai siis itse asiassa tanaan. perjantaina.) Jippijaijee. Ja illalla sovin kaverin kanssa treffit. Kaydaan varmaan tuopposella. Ei tarvi sitten tuntea oloaan surkeaksi luuseriksi. (olo saattaa kylla olla surkea seuraavana aamuna. olen aamuvuorossa. mental note to myself: pitaydy siina yhdessa tuopposessa. korkeintaan kahdessa.)