Tervehdys Cityn lukijoille pitkästä aikaa!
Piipahdan pitkästä aikaa täällä ilmoittaakseni, että tästäkin blogista ja City-lehden sivuilta tutut kirjoitukset löytyvät nyt yksistä kansista. Once A Gambler on sekä käytännössä koko allekirjoittaneen henkilöhistoria, että kasvutarina uhkapelien parissa kasvaneesta miehenalusta. Sivujen varrelle mahtuu niin paljon kaikkea hauskaa, traagista ja järjetöntä etten ala tarinaani tässä sen enempää spoilaamaan.
[url=http://www.onceagambler.com]Kirjan kotisivuilta[/url] voi lukea sekä kirjan [url=http://www.onceagambler.com/teaser.html]ensimmäiset sivut ilmaiseksi[/url] että pienempiä palasia tarinasta. Vähän pidempiä otteita ja kuvia tipahtelee tasaisin väliajoin myös kirjan [url=https://www.facebook.com/onceagambler]Facebook-sivuille[/url].
Tämä on siis täysin tositarina, vaikka kirjassa vilahtaa kohtalaisen nivaska kaikenlaisia julkkiksia Snoop Doggista Paris Hiltoniin. Once A Gamblerista löytyy myös Suomen mediassa (tietääkseni) täysin ennen julkaisematonta tietoa mm. siitä, mihin Nightwish-yhtye pakeni aikanaan Tarja Turusen aiheuttamaa mediakohua ja paljon muita suomalaisille mediasta tuttuja henkilöitä. Luonnollisesti pokeriammattilaisuutta ja etenkin sen huonoja puolia käsitellään varsin paljon.
Jos kuka tahansa blogittaja/mediassa työskentelevä sattuu tämän lukemaan ja haluaa kirjoittaa kirja-arvion, laita allekirjoittaneelle mailia [email protected], niin lähetän ilmaisen kopion.
PS. Vaikka kirjassa ollaan välillä kaikenlaisissa VIP-juhlissa ja singahdellaan Macaosta Los Angelesiin ja Sydneystä Reykjavikiin, ei kyseessä ole mikään pintaliitotarina vaan allekirjoittaneen tässäkin blogissa toivottavasti välittynyt itsekriittinen ote on vahvasti läsnä. Jätän tähän pienen sitaatin Once A Gamblerin sivuilta:
[i]When your entire net worth consists of $23, an old cell phone and a backpack full of clothes, life is simple and you find beauty in places you’d never thought to look before.[/i]
Kippis!
Miikka