Hyviä syitä olla soittamatta takaisin

[i]Huijaussoittoja liikkeellä

Matkapuhelimiin kohdistuvista uhista merkittävimpiä ovat matkapuhelimen käyttäjien huijausyritykset, esimerkiksi huijaussoitot, joita on tällä hetkellä Suomessa liikkeellä.

Huijauksissa houkutellaan käyttäjä soittamaan takaisin tai lähettämään tekstiviestejä kalliiseen maksulliseen tai ulkomaiseen numeroon. Huijaus voi tapahtua esimerkiksi niin, että ulkomaisesta numerosta soitetaan lyhyt puhelu, johon kuluttaja ei ehdi vastata. Puhelimeen jää kuitenkin soittajan numero näkyviin ja jos kuluttaja soittaa siihen, hän maksaa puhelun hinnan, joka voi olla hyvinkin kallis.[/i]
http://uusitoimisto.net/index.php?option=com_content&task=view&id=660&Itemid=1

En juuri koskaan soita takaisin, jos numero on outo eikä sitä sen lisäksi löydy edes numeropalvelusta. Ilmeisesti valitsemani linja on ihan järkevä. Jos jollain on oikeesti tärkeetä asiaa, niin kyllä se sitten pistää tekstaria (toivonmukaan allekirjoituksellaan varustettuna) tai soittaa uudelleen ja kertoo asiansa.