Mööh

Olin vahvasti siinä luulossa, että aamuisella teema-tunnilla olisi bodypumppia, mennessäni salille selvisi että teemana oli bodysteppiä. Koska viimeksi lähti taju aamuisella steppitunnilla, päätin passaa tunnin ja mennä Vantaan puolelle iltapäivästä pumppiin. Käännyin kannoillani ja suuntasin takaisin kotia.

Pyykkasin, torkutin, orkutin ja lähdin jumppaan. Jumpan jälkeen muistin, että mulla oli Mikonkadun Intersportissa varattuna yksi Niken paita. Ei auttanut muu kuin mennä junalle ja keskustaan, olin ensin suunnitellut käveleväni kotia jumpan päätteeksi. Odottaessani junaa mietin, että en kyllä osta seutulippua, koska seuraava pysäkki on jo Helsinkiä ja on ihan vitun naurettavaa maksaa tuplahintaa lipusta minuutin takia… Juna tuli ja siinä vaunussa, johon menin, oli lipuntarkastajat joten tyydyin suosiolla ostamaan seutulipun sisäisen lipun sijaan.
Tarkastajille oli osunut kunnon lottovoitto, koska siinä vaunussa oli viiden kundin ryhmä joilla keillään ei ollut lippua. Oltiin jo Pasilassa kun tämä rykelmä saatiin purettua ja tarkastajat poistuivat junasta, enkä missään vaiheessa joutunut vilauttamaan lippuani kellekään:( Ostin siis ihan turhaan seutulipun.
Menin Intersporttiin ja hain ylihintaisen Niken paidan. Sitten muistin, että mun on pitänyt hommata jo pitemmän aikaa Burtonin uusin leffa, Sweeney Todd. Menin tunnelin Anttilaan, en ensin meinannut löytää sinne edes ja kun sinne pääsin, selvisi ettei heillä ollut enää tätä elokuvaa, koska se oli myyty loppuun. Selvitin samalla, että Vantaan puolella olevassa Anttilassa olisi 2kpl näitä elokuvia… Kävin vielä toisen kaupan kautta katsomassa tuota elokuvaa yhtä huonolla menestyksellä, kuin Anttilasta.

Päätin lähteä kotia, ilman elokuvaa, vielä kun lipussani on vaihtoaikaa jäljellä. Hetken aikaa harkitsin, että olisin mennyt bussilla kotia, mutta päädyin kuitenkin junaan. Pasilan kohdalla juna tyssäsi ja meille ilmoitettiin, että jännite (tai jotain sinne päin) oli kadonnut kaikkialta ja jouduimme odottamaan sen paluuta. Kirosin tuossa vaiheessa jo melkein ääneen ja naureskelin vieressäni istuville ihmisille, että olisi pitänyt vain mennä bussilla kuten alunperin niin suunnittelin.. Juna oli seisoksissa jotakuinkin reilun 5minuuttia ja pääsimme jatkaa matkaa.

Nyt sitten istun kotona, avasin punaviinipullon ja kohta alkaa TuTo-Jokipojat ottelu.

Tuo viini maistuu hieman oudolle, en taida uskaltaa juoda sitä kauhiasti ettei käy kuten muutamia viikkoja sitten:(