En voi sietää niitä...

En voi sietää niitä uskovaisia, jotka eivät suostu myöntämään evoluutioteorian oikeellisuutta.

  • 21 v mies

27 kommenttia

Anonyymi

3.2.2007 16:51

En minäkään. En tajua, miksi jotkut voivat olla niin naiivia.

Anonyymi

3.2.2007 17:30

Teorioista en tiedä, mutta älä sinä nainen käytä sivistyssanoja, ettet tee itsestäsi naurettavaa!

Anonyymi

3.2.2007 18:20

^ Juuri niin. Oikein olisi ollut: "En ymmärrä, miten jotkut voivat olla niin naiiveja." Kaksi i:tä olit sentään edes ymmärtänyt laittaa.

Anonyymi

3.2.2007 20:08

sama kans..kyselee niilta et mistä tuli kaikkee juttua yms..ne menee hämilleen..eipä ossaa selittää et mistä kaikki tuli yms.

Anonyymi

3.2.2007 20:47

Niin, sieltä alkuräjähdyksestähän kaikki on TYHJÄSTÄ poksahtanut, eix je? Ja bakteerit on dinosaurusten kautta muuttunut talitinteiksi, muuttaneet muotoaan kuin barbababat ikään. :D Heh, tämmöisten evoluutiosatujen opettaminen pitäisi kouluissa kieltää. Kun ei tiedetä niin ei tiedetä, piste.

Anonyymi

3.2.2007 20:53

En minäkään, ihme hihhuleita.

Anonyymi

3.2.2007 22:05

Hihhulit nyt eivät vain näytä ymmärtävän mistään mitään. Olen tullut siihen tulokseen, että heidän on pakko olla muita vähemmän älykkäitä.

Anonyymi

3.2.2007 22:09

^Hähää, vaan minäpä olen älykkäämpi kuin sinä!

Anonyymi

4.2.2007 01:15

EvoluutioTEORIA on edelleen vain teoria jossa on omat aukkonsa kuten esim luomiskertomuksessa. Toinen vaihtoehto ei ole yhtään sen parempi toista. Toinen on vaan helpompi hyväksyä järjellisesti koska onhan siitä "pitävää" näyttöä...

Ja eniveis, oli sitten evoluution aiheuttamaa että tässä nyt näpyttelen, niin uskon kuitenkin et joku suurempi voima siellä on taustalla vaikuttamassa. Kaikessa olisi kyllä ollut liian hyvä säkä jos kaikki olisi ollut sattumaa.

Se, että uskovat ei osaa selittää et miksei evoteoria pidä paikkaansa, niin miksi pitäisikään osata? Muuttaisiko se sinun käsityksiäsi ja uskomuksiasi, tai lähinnä uskottomuuttasi, mihinkään jos joku vaikka osaisikin? En usko. On sellaisia asioita joita ihmisen ei ole tarkoitus vain tietää. Ja jos olisi kaikki tieto, jäisikö tilaa uskolle?

Anonyymi

4.2.2007 03:35

Evoluutioteoriassakin on aukkoja.

Anonyymi

4.2.2007 04:01

Evoluutioteoriassa ei ole aukkoja. Perseissä on aukkoja. Kertokaapa mitä nämä evoluutioteorian aukot muka ovat! Ovatko nekin väriltään vaaleanpunaisen ja ruskean välimaastosta ja 20 - 35 poimua omaavia?

Anonyymi

4.2.2007 11:39

^ Perseissä on yleensä reikä - mutta myös evoluutioteoria on reikäinen kuin reikäjuusto...

Anonyymi

4.2.2007 12:58

^ no ole hyvä ja kerro yksi

Anonyymi

4.2.2007 21:41

Uskon ovulaatioteoriaan.

Anonyymi

4.2.2007 23:11

Kenenkään ei ole pakko uskoa mihinkään... Evoluutioteoria on kuitenkin syntynyt ihmismielen halusta selittää kaikki järjen avulla. Hassua, sillä juuri tervettä järkeä käyttämällä voi hyväksyä nykyäänkin sellaiset asiat, jotka ei voida tieteen avulla selittää. Uskoako..? Pakko olla, sillä muuten sekoaa... *hakkaa päätä seinään* ;)

Anonyymi

5.2.2007 12:28

EvoluutioTEORIA on vain TEORIA, mutta evoluutio sinänsä on tieteellisesti todistettu olemassa oleva ilmiö. EvoluutioTEORIAA paikkaillaan jatkuvasti. Eikä kuitenkaan hihhulisuuntaan.
Uskonnot ovat hyödyllisiä (ovat ainakin joskus olleet) käyttäytymissääntöjä ja käsittämättömien ilmiöiden inhimillistettyjä selityksiä (vrt. koiran ihmismäiset piirteet))
Nyt kun järjellinen selitys moneen ilmiöön on löytynyt, on niistä turha tulla jankuttamaan että: 'Ihan tosi hei, ihmisen on pakko olla jotenkin ylevämpi kuin kalan jne...'.
Uskoa toki jokainen hiljaa mielessään saa, mutta paskan jauhaminen ääneen olisi syytä lopettaa!!

Anonyymi

5.2.2007 15:02

Kerrankin tunnustaja kenen kanssa olen samaa mieltä. Ihmiset jotka väittävät evoluutioteorian olevan paska puhetta, niin todellakin lokeroin heidät "vitun tyhmiin ihmisiin".

Sitä paitsi katolinen kirkko paavia myöten on myöntänyt luomiskertomuksen olevan vain vertauskuvallinen. Tapahtui muistaakseni joskus 90-luvun lopulla. Siinä taas nähdään kuinka vituillaan kirkko on organisaationa.

Anonyymi

5.2.2007 18:25

Ja mistäköhän se 'suurempi voima' sitten olisi tullut muka??

Anonyymi

6.2.2007 17:59

No, minustapa ovat aika hauskoja ne jotkut ei-uskovat jotka luulevat kaikkien uskovaisten olevan kreationisteja. Sanoi niille mitä tahansa niin aina se väännetään niin että ai evoteoria ja kaikki muukin tiede on saatanasta vai? Juu, kuten joku jo totesikin, paavikin myönsi evoteoriassa olevan perää. Muistaaksesni tämä tapahtui vuossa 1992.

Anonyymi

7.2.2007 14:54

Ihan hyvä teoria, että jumala kaikkivaltias joutessaan keksaisi maailmankaikkeuden.
Mutta mistäs se jumala on peräisin?

Anonyymi

9.2.2007 14:18

Maailma luotiin seitsemässä päivässä. Evoluutioteoriassa on yhtä paljon löysiä aukkoja kuin Kallion baareissa perjantaina. Minulla on perseessä reikä.

Anonyymi

13.12.2007 17:50

Sehän on selvä juttu ettei ole olemassa mitään Jumalaa. Ihminen keksi uskonnon kun sitä vitutti elämän kurjuus. Ihan vaan että olisi joku mielikuvituskaveri yms. jolle voi kertoa kun kaverit kiusaa.

Toisaalta tähän jumalasiaan liittyy hienoinen paradoksi. Mistä kaikki maailmankaikkeus yms. on oikein kummunnut? Jos avaruus on ääretön niin silloinhan sen on pakko jatkua aina vain, mutta minne vittuun se jatkuu?

Eiköhän jätetä nämä jumalasiat sikseen, uskokoon ken haluaa mihin vaan. Minen usko!

En ole keravalta enkä homo, en myöskään kännissä enkä pilvessä

Anonyymi

2.1.2008 20:52

Todella ärsyttävää kun kaikki pellet tulee arvosteleen uskoa ja uskontoa. Ihminen käyttää mitättömistä aivoistaan vain pienen osan, joten maailmassa on paljon mitä me emme ymmärrä, emmekä tule ymmärtämäänkään.

Anonyymi

10.3.2008 14:18

1. Big bang ei selitä, miten materia/ energia syntyi. Se lähtee siitä, että nämä olivat ja sitten räjähti.

2. Big bang- teorian mukaan maailmankaikkeus oli "ennen" räjähdystä singulariteetti- tilassa, ts. pienen pienessä pisteessä, jossa tiheys oli ääretön ja tilavuus nollassa. Tämän äärettömän tiheän singulariteetin vetovoiman on pitänyt olla äärettömän suuri. Mikä tekijä rikkoi tämän äärettömän tiheän vetovoiman ja sai kaiken räjähtämään?

3.Big bang- teorian mukaan maailmankaikkeus laajeni jossakin vaiheessa nopeudella, joka oli välillä 100 biljoonaa (1+ 14 nollaa)) ja 10 miljardia biljoonaa (10+ 22 nollaa) kertaa valon nopeus. Miten tämä on mahdollista, kun Einsteinin suhteellisuusteorian mukaan mikään ei voi ylittää valon nopeutta ja valon nopeus on vakio.

Anonyymi

10.3.2008 14:19

4. Koska maailmankaikkeus big bang- teorian mukaan laajenee, merkitsee tämä, että materiaosaset joutuvat yhä kauemmaksi toisistaan. Mikä sai nämä osaset silti tarttumaan kiinni toisiinsa ja muodostamaan planeettoja, tähtiä, galaxeja ym.?

Ihminen on henki, ruumis ja sielu. Ikuisuusasiat ovat todellisia.

Anonyymi

10.3.2008 14:21

Hän sanoi: "Kukaan ei tule Isän tykö muutoin kuin minun kauttani. Minä olen tie, totuus ja elämä."

Anonyymi

14.12.2008 07:07

Niinhän se menee...kun itse uskoo johonkin niin kovasti, ei voi sietää niitä jotka uskoo eri asiaan...susta tulisi hyvä uskovainen kun sun usko on noin vahva:-)