Olin eilen puntilla ja...

Olin eilen puntilla ja pukarissa oli erään ravintolanportsari (hieman vanhempi kaveri, ei siis mikään kloppi). Kertoili siinä kova äänisesti kaverilleen, kuinka oli ottanut lauantaina kuvan omasta kalustaan ja lähettänyt sen multimedia viestinä jollekkin asiakkaalle, kuka oli antanut puhelin numeronsa. Ei kuulemma voinut lähteä itse "panee", kun muija ootti muksu kipeenä kotona. Oli liittänyt vielä viestin mukaan, jossa pyysi odottamaan tiistaihin asti. Ja sitten tarinan hauska osio.

Salin aulassa törmäsin yhteen lapsuuden ystävääni. Oltiin joskus todella läheisiä. Siinä sitten halattiin, kun ei olla kuultu toisista mitään 15 vuoteen. Eikös paikalle tupsahda sen mies... Sama saatanan pelle, pukarista. Mut tietenkin esitellään sille ja kerrotaan, et olemme olleet todella hyviä ystäviä nuoruudessa...

Totesin sille tytölle siinä samassa, että sori mut mul on hirvee kiire, mutta pitää nähdä... mulla kun ois sulle jotain kerrottavaakin. Lähdin sit siitä menee samantien.

Kundin ilme oli näkemisen arvoinen ;D Sen ilmeestä näky pitkälle, että joku puristaa sitä nyt palleista kunnon pihdeillä!

Siinäpä sitten miettii selitystä.

En tosin ole vielä päättänyt puhunko kuulemastani keskustelusta mitään. Tuskin mainitsen. Joka tapauksessa se kundi tietää, että mä tiedän.

Kiva kun tietää pitävänsä jonkun palleja ruuvipenkissä

  • 35 v mies

29 kommenttia

Anonyymi

13.2.2007 19:18

?????????

Anonyymi

13.2.2007 19:36

Miten vittu nää tarinat liittyivät toisiinsa?

Portsari otti kuvia, okei..miten se sun homokaveri liittyy tähän, ketä sa halasit? Sit höpiset jostain tytöstä, kuka se on?

Tunnut myös pitävän kovasti jonkun jätkän palleista, okei, kai aika normaalia homoille, mutta onks ne pallit nyt sitten pihdeissä vai ruuvipenkissä?

Muuten tosi hyvä tunnustus!

Anonyymi

13.2.2007 19:54

muija muksu kipeena kotona = lapsuuden ystävä

Anonyymi

13.2.2007 20:53

Meni hetki ennen kun ymmärsin tekstiäsi. Luulen, että pääkohdat olivat:

- Kuulit keskustelun pukuhuoneessa
- Pukuhuoneessa puhunut mies oli lapsuudenystäväsi mies?

Anonyymi

13.2.2007 21:35

On se hyvä että nykyään on ylioppilaskirjoituksissa se tekstitaidon osuus. Ehkä sitten joskus ihmiset oppivat a) kirjoittamaan ymmärrettävästi b) lukemaan ja ymmärtämään lukemansa

Anonyymi

13.2.2007 21:55

tälläsiä näistä nykyajan kakaroista tulee, kun ei ne lue kirjoja. Pelkki demejä ja mikrobittei vaan. Ja leffoista katotaan vaan ne alleviivatuin juonenkääntein maustetut helpot hollywood skeidat.

Ihmettelen aina miten jengi jaksaa täällä valittaa kun ei ne ymmärrä muitten selostuksia. Mut pakko se on alkaa pikkuhiljaa ottaa todesta. Ihmiset tyhmistyy. Ainakin tässä mielessä. Aika on liian hektinen että ehtisi opetella lukemaan kunnolla.

Anonyymi

13.2.2007 22:19

Oikein hormonipaskalle.

Anonyymi

14.2.2007 03:49

joo ei tätä tajua, mikä sulla on pointtina? Yrittää eläytyä yhteen juttuun, mutta sitten vaihtuu taas. päätä jo!

Anonyymi

14.2.2007 04:58

bodarit näppiksen ääressä, lol

Anonyymi

14.2.2007 08:55

Oli huonosti kirjoitettu juttu, mutta kahden sekunnin miettimisellä tästäkin selvisi. Se kikkelikuvan lähettäjä yrittää sitä tunnustajan naispuolista lapsuudenystävää ja tunnustajalla olisi mahdollisuudet pilata hänen mahiksensa kertomalla siitä kikkelikuvasta. Ihan sama oikeastaan, miten tässä käy, mutta onhan se kiva kun on jonkun mulkeron pallit omassa ruuvipenkissä. Siis kuvainnollisesti.

Anonyymi

14.2.2007 09:16

mikä vittu tässä nyt oli niin vaikeeta?!

hauska sattuma, muuten :D

Anonyymi

14.2.2007 10:07

Nyt sitten olet vaan hiljaa ja pääset aina jonon ohi siihen ravintolaan missä kyseinen tyyppi on ovella.

Anonyymi

14.2.2007 10:44

Olet varmasti himoinnut tuollaista vanhempaa kaveria pitempään ja tykkäisit ihan konkreettisesti puristella hänen kruunun kalleuksiaan hikisillä sormilla jossain punttisalin hämärässä eikö niin? Olet sen verran kovassa henkisessä yliotteessa, että voit huoletta käskeä vanhempaa lihaskimppua iskemään lumpiot lattiaan ja pyllistämään, jos sinusta siltä tuntuu. Toisaalta voit kehottaa häntä lähettämään puhelimitse kikkelinsä kuvan, että tiedät mitä olet vailla.

Anonyymi

14.2.2007 10:55

Joo, huonosti selitetty juttu mutta kyllä mun aivokapasiteettini ymmärsi jutun ihan kertalukemalla...

Hauska yhteensattuma kuitenkin, ja muista tosiaan hankkia tyypiltä vippi :D

Anonyymi

14.2.2007 11:30

Daijut! Se lapsuudenystävä on sen portsarin vaimo. Ja tunnustaja uhkaa kertoa sille, että mies lähettelee vehkeistään kuvia vieraille naisille! "Eikös paikalle tupsahda sen mies... Sama saatanan pelle, pukarista."
Olihan tuo huonosti kirjoitettu ja vilisi yhdyssanavirheitä, mutta sen verran pitäisi luetunymmärtämistä hallita...

Anonyymi

14.2.2007 11:45

Joo, vippikortti siihen ravintolaan pitäisi olla taattu. Toisaalta en tiedä kuinka paljon hyötyä siitä on, jos paikka on joku Ahmedin Kebabluola.

Anonyymi

14.2.2007 11:49

Luetun ymmärtäminen vaatii aivan liikaa tämän foorumin peruskuluttajille. Sangen ymmärrettävää.

Anonyymi

14.2.2007 12:02

Mun käsittääkseni ihmisen aivot korjaa luettua tekstiä "oikeaksi" siinä lukiessa. Ja näin välittyy ns. oikea tieto aivoihin ja kas asia ymmärretty! Se tietysti vaatii lukutaidon. Minä ymmärsin lukemani.

Anonyymi

14.2.2007 14:59

ymmärsin...

Jos se on sun hyvä lapsuudenkaveri (siis se nainen), niin miksi et kertoisi?

Onko hyvä, että se on yhdessä tuollaisen miehen kanssa???

Oletko lojaali sille miehelle vai naiselle? :)

Anonyymi

14.2.2007 18:39

varmaan jotain mielekiintoista, mutta menetin sen, koska en jaksanut lukea loppuun asti...

Anonyymi

14.2.2007 19:45

Vaikeata kerrontaa! Sun olis tosiaan kannattanut keskittyä kuuntelemaan siellä peruskoulussa, eikä haaveilla niistä palleista.

Anonyymi

14.2.2007 20:08

tässä taas voimme todeta että pettämiset tulevat ilmi yllättävissä tilanteissa. hähähähähähähäähäähääh

Anonyymi

15.2.2007 11:37

Paljon nousee penkiltä, hah

Anonyymi

15.2.2007 12:19

Hahhah mikä taulapää, ois ehkä aika vähän selkeyttää tota ulosantia. Pointti kyllä selvii tekstistä mut oisko enää sekavammin voinu selittää.

Anonyymi

15.2.2007 17:57

Testo-manille kävi nyt sitten tosi kehnosti.

Anonyymi

19.2.2007 22:57

On se nyt saatana kun ihmiset ei ymmärrä suomea. Ihan selkeä tarina.

Anonyymi

10.4.2007 21:24

Heh jos kerrot niin saattaa olla suositeltavaa vaihtaa salia. Tai no näköön saattaa tulla kiitettävästi joka tapauksessa.

Anonyymi

28.11.2008 20:46

Keravalaiset täällä vain meuhkaa,kun eivät ymmärrä lukemaansa.Vitun käpyaivot!!!

Anonyymi

25.5.2009 17:15

Jos joku ei tunnustajan tekstiä ymmärrä, on jotain pahasti pielessä näiden yksilöiden ymmärryskyvyssä. Ei helvetti, kuinka tyhmiä ihmisiä sitä voikaan olla olemassa.