Ensin kaikki kadehtivat Jennifer Anistonin kampausta, sitten miestä ja nyt kaikki haluavat hänen dieettinsä.
Jos olet joskus törmännyt lounastauollasi kollegan eväsrasiasta lautaselle lötkähtävään yksinäiseen pihviin, olet todennäköisesti törmännyt alakarppaajaan, henkilöön, joka välttää syömästä hiilihydraatteja.
Amerikan pyörryttäneen trendin laittoi alulle jo 30 vuotta sitten Robert C. Atkins, joka kielsi diettaajiltaan kaiken hiilihydraattipitoisen; leivän, pastan, riisin, makeiset ja leivonnaiset. Hänen perintöään hiilareiden vastustajina seuraavat ainakin Zone, South Beach Diet, Michel Montignacin dieetti ja Suomesta ortopedi Antti Heikkilä.
Amerikan uusin hitti on Tri Arthur Agatstonin kehittämä South Beach Diet. Siinä ei lasketa kaloreita, vaan poistetaan mielitekoja aiheuttavat hiilihydraatit. Nälkäpidetään loitolla proteiineilla. South Beach Dietia tiedetään noudattaneen Anistonin ja Brad Pittin lisäksi ainakin Bette Midler, Catherine Zeta-Jones ja Clintonit Bill ja Hillary.
Agatston puhuu jalostamattoman ruoan puolesta. Tehtaissa tehdään liiaksi työtä, joka kuuluu vatsoillemme. On parempi syödä omena kuorineen kaikkineen, kuin sama omenamäärä mehuna.
Monet dieetit perustuvat siihen, että yksi ruoka-aine kielletään kokonaan, jolloin energiansaanti vähenee, ja tuloksena on laihtuminen. Runsashiilihydraattisten leivonnaisten, makeisten ja leipästen poisjättö luonnollisesti pudottaa painoa. Mihin ihminen tarvitsee hiilihydraatteja?
“Hiilihydraatit ovat aivojen, lihasten ja muiden elintoimintojen energianlähde. Jos niitä ei tule, elimistö valmistaa energiaa proteiini- ja rasvavarastoista. Näin menetetään lihasmassaa ja välttämättömiä rasvahappoja.”, kertaa ravitsemusterapeutti Riitta Kivelä HUS:ista. Hänen mukaansa minimitarve hiilareita on 100 grammaa vuorokaudessa, kun suositusten mukaan se on 220-250 grammaa.
“Munuaisten toiminta voi rasittua liikaproteiinista, mikä pahimmillaan johtaa munuaisten vajaatoimintaan ja dialyysiin”, Kivelä varoittaa.
Liikuntalääketieteilijä Anssi Manninen on eri mieltä.
“Ihmiselimistö ei välttämättä tarvitse hiilihydraattia, sillä se voi valmistaa tarvitsemansa hiilihydraatin aminohapoista eli proteiinien rakenneosista. Hiilihydraateista saa kuitenkin välttämätöntä kuitua. Ei ole tieteellisiä perusteita syödä ylettömiä määriä hiilihydraatteja. Ihminen ei tarvitse tärkkelystä. Runsaasta proteiininsaannista ei ole osoitettu olevan haittaa terveille ihmisille, ja proteiini vaikuttaa edullisesti mm. luu- ja lihasmassaan.”
Yhdysvalloissa hiilihydraatteja kartetaan jo hysteerisesti. Morgan Stanley -pankin tutkimuksen mukaan yli kymmenen prosenttia amerikkalaisista on vähähiilihydraattisella dieetillä (Atkins, South Beach jne.) Amerikkalainen leipäteollisuus piti ensimmäisen kriisikokouksen syksyllä 2003: pian kauppojen hyllyillä on geenimanipuloitua vähähiilihydraattista leipää. American Italian Pasta-yhtiön tulos pieneni neljänneksellä viime vuonna. Ja varsinkin New Yorkissa ovat ravintolat taiteilleet uudelleen menujaan. Coca Cola Company lanseerasi kesällä Amerikassa ja Japanissa uuden vähähiilihydraattisen Coca Cola C2-juoman. Lisäksi yhdysvaltalaiset saavat jo ensi vuonna uuden ravintoympyrän. Kyseessä on Harvardin yliopiston vuonna 2001 esittelemä vähähiilihydraattinen ravintosuositus.
Kivelä ja Manninen eivät usko, että hysteria koskaan tarttuu suomalaisiin.
Arthur Agatston: South Beach Diet – Maailmanmenestysdieetti ilmestyy suomennettuna 30.8. WSOY.