Texas Hold’em.
Pelien pelailut tietokoneella ovat olleet tosi vähissä nuoruusvuosieni jälkeen. Viimeisin addiktioni taisi olla ongelmanratkontapeli Myst joskus vuonna nolla. Nyt eräs FB-tuttuni sai minut kuitenkin erehtymään pelaamaan nettipokeria. Aloitin pelaamisen to-iltana.
Olin nähnyt vain ehkä puolisen tusinaa kertaa ammattilaisten peliä televisiossa, mutta en ollut itse kokeillut koskaan aiemmin. Pärjäsin silti valitsemallani varovaisella taktiikalla niin hyvin aloittelijoiden pöydässä, että dollarisaldoni (vain virtuaalinen) kasvoi parista sadasta puoleentoista tuhanteen. Sen seurauksena minut rankattiin astetta ylemmäs ja siirrettiin automaattisesti vähän edistyneempien pöytään.
Perjantaina jatkoin iltapäivällä pelaamista, mutta en sitten pärjännytkään enää niin hyvin, vaan menetin pikkuhiljaa kaikki panokseni. Harmitti ja halutti jatkaa pelaamista… mikä neuvoksi? Hahaa… kiusaamaan muita FB-kavereita pokerikutsulla! Sillä sai itselleen taas lisää pelimerkkejä. Koko pe ilta meni sen jälkeen sinnitellessä pelimerkkien loppumisen kanssa, mutta pysyin kuin pysyinkin pinnalla.
Klo 03 yöllä havahduin siihen, että olin pelannut muutamia ruokailutaukoja lukuunottamatta 12h putkeen… mieletöntä!!! Ja sitten nukkumaan vai… ei toki, sillä aloin nimittäin pärjätä ja pääsin aamun 05 mennessä taas puoleentoista tonniin – JEEE! Sitten kelpasi vihdoin mennä nukkumaan. Panin kellon soimaan 11.00, koska minun piti lähteä puolelta päivin Turkuun ajelemaan.
Uni oli vähän levotonta, ja heräsin jo kymmeneltä. Ja arvatkaapa mitä… aikaa oli taas pelata hetki pokeria. 😀 Päätin, etten pelaisi, kuin pari kierrosta ja sitten menisin kiireesti suihkuun. Päädyin pöytään, jossa näytti pelaajien kohdalla olevista tähtirivistöistä päätellen olevan melkoisia ammattilaisia. Heillä oli kaikilla järjestään neljä tai viisi tähteä, kun minulla oli vain kaksi. Mukana oli myös yksi Pro*100K, joka ilmeisesti tarkoitti yli 100 tuhannen dollarin virtuaalipanoksina voittanutta (?).
Sain kohtuullisen hyvän ensimmäisen käden ja päätin olla sen kanssa rohkea. Korotin panoksia ja pro-tyypit nokittivat tietysti mukana. Tilanne näytti välillä jo pahalta, mutta viimeinen kortti tuotti minun aloituskäden kuninkaalleni onnekkaasti odotetun parin ja muut avoimet kortit pöydässä näyttivät siltä, että kannatti panna kaikki peliin. Pro:t miettivät hetken aikaa, ja panivat myös kaikki peliin. Voitin! 🙂 700 aloitusdollariani oli poikinut 3000 dollariksi. Seuraavaksi sain alkuun kuningasparin, jolla höpläytin muilta saldoni 5000 dollariin.
Kolmannella jaolla minulla oli ässä-hai ja sille hyvä tuki. Pro:t eivät enää uskoneet, että minulla voisi olla niin hyvä säkä, että voittaisin taas. Niinpä he lähtivät jälleen mukaan rohkeaan korotusleikkiini, johon minulla nyt oli muhkealla panospinkallani varaa, kun kaikilla muilla oli alle tuhat dollaria. Voitin senkin sillä ainokaisella ässälläni. :))) Poistuin pöydän putsanneena 7000 dollarin kanssa suihkuun ja pääsin lähtemään ajattelemaani aikaan Turkuun.
Mielettömän hauskaa ja addiktoivaa! Mutta myös todella järjetöntä tuo yövalvominen ja yli puolen vuorokauden istuminen pelaamassa. 😐 Täytyy yrittää hillitä jatkossa…