Horton ei ole norsu

Noh niin taas on mulla Hortonin Neuralgian aktiivinen vaihe päällä. Niille jotka eivät tiedä mikä se on eivätkä jaksa selata nettiä, niin ohessa lyhyt omasanainen selitys.

Sarjamigreeni joka tunnetaan englanninkielisissä maissa nimeltä ”suicide headache”, koska ennen muinoin ei ollut lääkkeitä ja nämä kipukohtaukset (useita päivässä) ei antaneet rauhaa ja teki hulluksi. Joten potilailla piti olla ”itsarivahti” jottei ne tapa itseään, minkä ne kuitenkin teki ennen pitkää.

Nykyään on kyllä lääkkeitä mutta sivuoireet ovat yhtä mukavia kuin itse tauti (tai ainakin verrannollisia) joten riemu on katossa koko ajan.

Pari vuotta sitten käytin mun aktiivivaiheen jonka istuin kotona happinaamarissa kiusatakseni KinkyBarissa porukkaa… tänä vuonna ajattelin tehdä jotain muuta. Kannattaa ottaa huomioon, että nukun noin tunnin jaksoissa ja vaikutan olevan online 24/7, sekä sitten nämä lääkkeet jotka vaikuttavat vahvasti aivokemiaan. Joten kaikki halukaat saavat aloittaa jonkun julkisen kakun heiton mun kanssa ja hävitä sen varmasti.