Blogi

Näytetään kirjoitukset huhtikuulta 2010.
Seuraava

Linnullauluu  5

Mä kuuntelen laulavaa lintukirjaa vaihteeks äksännettä kertaa ja mä en vaa tajuu et mite vitussa jokkut pystyy erottaa noi tirpiset toisistaa. Siis okei joku käki ja tiltaltti on helppo tunnistaa mut vaiks pajulintu ja metsäkirvine – kumpi tahasa niist menee mult iha ohi. Se on niiku Suuri Mysteeri. Aattelin et jos alottasin opiskelemise tänä vua enne ku noi alkaa laulamise ni mullois saumaa mut esmes punarintaki on jo tullu enkä mä hahmota sen lauluu yhtää tost näytteest saati et tua ulkona. Ehkä se vaatii jonkullast musikaalisuutta tai sävelkorvaa? Ehkä pitäs kuunnella vaa yht tirpist sata kertaa ja passaa muut ni sit ehkä tunnistas sen?



Resymeetä  5

Sain sit päästäsenä jonku vittumase taudi mikä äkikseltää tuntus oirehtii vähä niiku räkis. No ni, talviha täs jo meniki. Vois tää olla jotai totaaliallerkiaaki mut mä oon kyl jonku aikaa jo vetäny antihistaa et sikäli en niiku uskos. Nii ettoon ollu aika vetämättömis. Helvetisti ku vedin doupinkii ni kävin sukulasis ja ku oli parempi hetki ni kävin kattoos ne Bremeri kuvat Ateneumis mut muute en tehny mitää. Ei tod käyny miäles ettois lähteny shoppaa sillo lauantaina.

Näyttely oli hyvä mut se nyt oli ennalt tiados nii paljo ku sitä on hehkutettu lehdis ja varmaa pualet kuvistki on ollu esil kaikellasis esittelys vaiks vaa pikkasina lehde sivul. Makso vaiva käy kattoos isot vedokset. Se on aina yhtä ihmeellist mulle ku joku osaa kuvaa.

Abauts Kaikist Noloo Ikinä, ©piiklis: menin sit eksyy Ulvila Citys. Tsiiz, se onki varsinane metropoli. Mut niiku sanon ni eijo liika useesti tullu käytyy kyläs siskolla enkä sit tullu eeltä tarkistaneeks ajosuunnitelmaa. Jonku kilsa verra pörräsin ympäri ja niälin ylpeyde ja menin kattoo hualtsika pihas infokarttaa.


Seuraava