Nakkeja, viinirypäleitä ja armoton krapula…

Eilinen oli jotain sellaista, jonka onneksi olen jo melkein saanut työnnettyä syrjään ajatuksistani. Ainakin olen yhden kokemuksen rikkaampi, jos asiasta haluaa jotain positiivista hakea. Nakkeja ja viinirypäleitä en hetkeen varmastikkaan pysty oksentamatta syömään. Ajatteleminenkin saa hymyn ja oksennuksen maun suuhun.

Eilen siis koetettiin ottaa, koskenkorvaa ja siinä hyvin onnistuttiinkin. Kolmen aikaan siis aloitettiin luokan hajoittamisbileet ja valmistautuminen kesälomaan ja kesän viettoon. Jokainen lähtee omille suunnille ja ensi syksynä jokainen erikoustuu mihin erikoistuu, joten luokkaa ei enää virallisesti ole olemassa.

Viina virtas ja muisteltiin, mitä oli vuoden aikana tapahtunut ja sattunut. Kuinka aloitettiin kouluvuosi samalla tavalla kalliolla istuen ja toisiin tutustuen. Yksi oli kuitenkin joukosta poissa, koska hän oli lopettanut koulun. Siinä käytiin kouluvuotta läpi ja asioita mitä oli tapahtunut. Kuinka elokuussa puhuttiin, että vielä sä Krisu lähdet vankilaan kulkematta lähtöruudun kautta ja samana iltapäivällä menin poliisilaitokselle uusimaan henkkareita ja liinnareissu siitä tuli. Yksistä henkkareista 163päivää sitten lusittiin.

Juteltiin siitä, kuinka paljon ollaan muuttuttu vuoden aikana. Kasvettu yhdeksi ryhmäksi ja henkinen kasvu on olut huimaa. Jokainen meistä on oma persoona ja kuinka hyvin me loppujen lopuksi tullaan toimeen. Kasvettiin siihen.

Ilta kului ja oli meillä eväitäkin mukana, ja siinä tuli viinirypäle sotaa leikittyä ja sitten joku sai päähänsä miltä tuntuu jos olisi viinirypäle perseessä. Ei auttanut kuin alkaa etsimään vapaaehtoista koekaniiniksi. Kovin helpolla sitä ei löytynyt, joten avuksi piti ottaa pieni testi jonka allekirjoittanut hävisi. Ei auttanut kuin ottaa tiukka etukeno ja levittää poskia, niin kaveri tuikkaa viinirypälettä peremmälle. Voin vain sanoa, että ei se niin kamalalta tuntunut, joten ne päätti tehdä uuden kokeen. Siinä vaiheessa ajattelin, että menee se samalla vaivalla kun nyt ollaan kerran aloitettu tämä ruualla leikkiminen niin nakkia kehiin. Kun kuulin sanan nakki niin alkoi jo hieman epäilyttää että mitä tästäkin tulisi….

Hengissä selvittiin, vaikka saatiinkin lempinimi ”Nakkikone”. Mutta ehkä se kesän aikana kerkeää unohtua ja video saadaan tuhottua.

Nakkikunigas, nakkikone, rypäleherra -Krisu-

Olenko menettänyt nyt peppu neitsyyteni?!