
Eka Samuji-myymälä
[BOXSTORY]
Ammattilainen: Yrittäjä Hanne Huhtala
Miksi perustit Little Britain Helsingin?
”Olen asunut Irlannissa ja Englannissa ja mietin siellä Suomi-kaupan perustamista. Tänne muutettuani olin vähän aikaa ravintola-alalla, kunnes perustimme ystävieni kanssa kaupan. Nyt pidän Little Britainia yksin.”
Mielenkiintoisin brittimuoti?
”Jostain syystä Jane Austenin aikaiset vaatteet, koska se oli niin vahva pukeutumiskulttuuri ja siihen liittyi myös käyttäytyminen. Myös 1970–80-lukujen vaihteen punk-tyyli.”
[/BOXSTORY]
Marimekossa vaikuttaneen Samu-Jussi Kosken oman merkin Samujin ensimmäinen myymälä on avannut Kiseleffin talossa Senaatintorilla.
Myymälässä on myynnissä Samujin Classics- ja Seasonals-vaatemallistojen lisäksi vöitä, laukkuja ja kenkiä. Eks-trana tarjolla on Liberty-mekkomallisto, jota myydään vain Samuji-kaupassa. Myymälän on suunnitellut Kirsikka Tykkyläinen. Kauppa on auki maanantaista perjantaihin kello 11–18 ja lauantaisin kello 12–16.
Samujin vaate- ja laukkumallistoja saa Suomesta Samujin oman kaupan lisäksi Stockmannilta ja Gaudetesta.
Kiseleffin talo, Aleksanterinkatu 28, 2. kerros
http://www.samuji.com
Persona avasi
Max Maran brändeihin kuuluva Persona avasi 4.8. ensimmäisen oman liikkeensä Suomessa. Persona valmistaa kolmea eri kokoelmaa: Contemporary, Sport ja Party ja niissä on Max Maran muita vaatteita laajempi kokovalikoima.
Persona, Fabianinkatu 14
Beckhamin pöksyt H&M:ään
David Beckhamin brändin alusasut tulevat myyntiin H&M-liikkeisiin helmikuussa. Yhteistyö on pitkäaikainen ja Beckham-pöksyjä saa 1800 H&M-kaupasta 40 maasta.