Kuukupin anatomia

Testasimme vaihtoehtoisen tavan elää sen ajan kuukaudesta.

Nainen tuottaa kuukaudessa jätettä 20 kuukautissuojan verran. Kun Suomessa noin 1,5 miljoonalla naisella on kuukautiset, se tarkoittaa 360 miljonaa sidettä ja tamponia vuodessa. Huh. Aika läjä. Kun vatsan seudulla kramppaa tutun oloisesti, on aika aloittaa vaihtoehtoisen kuukautissuojan tosielämän testi.

Olen desinfioinut kuukautiskupin jo kaksi päivää aiemmin kiehuvassa vedessä. Silikoninen kuppi on helppo asettaa paikoilleen. Yritän heilua ja hyppiä eri asennoissa kokeillakseni saanko tuntuman kuppiin, mutta ei, se ei tunnu ollenkaan. On siis aika lähteä kaupungille päiväksi uhmaamaan läpivuotoja ilman pikkuhousunsuojaa.

Bussissa tuntuu siltä, että kupista vuotaisi yli. Varsinaisesti kuppia ei tunne, mutta olo on epämukava. Pois päästyäni menen tarkastamaan ravintolan vessaan, onko aika lähteä kotiin. Tunne on väärä. Kun olen juossut museon, kahvilan, kaupan, toisen kaupan, ravintolan ja vielä yhden kahvilan vessassa, olen valmis heittämään hanskat tiskiin. Kuppi on luotettava, mutta joka kerta istuessa tuntuu siltä, että kuppi vuotaisi. Seuraavana päivänä osaan luottaa jo kuppiin ja vaihdan tunteen tullessa asentoa. Kuppi “tuntuu” vahvimmin kuukautisten alku- ja loppupäivinä.

Kupin pois ottaminen on helppoa, kunhan muistaa rentoutua. Mutta jos oman kuukautisveren kanssa ei halua olla missään tekemisissä, niin kuppi ei ole paras vaihtoehto. En joutunut kertaakaan tyhjentämään kuppia baarin vessassa, mutta pidin mukana varalla desinfiointiliinoja. Ne on kehitetty juuri kuukupin desinfioimiseen, joten jos wc-kopissa ei satu olemaan lavuaaria, niin paperilla ja liinalla kupin saa käyttökuntoon.

Kuukautiskuppia voi käyttää kaikissa tilanteissa. Ikävä kyllä ratsastamaan en ehtinyt, mutta lenkillä kuppiin voi ainakin luottaa. Se kannattaa kuitenkin tyhjentää ennen liikuntasuoritusta. Kupin kanssa voi myös nukkua, sen tyhjennysväli on 2-4 kertaa vuorokaudessa. Kuppeja on kaksi kokoa. Pienempi soveltuu ensimmäiseksi kuukautiskupiksi, jota voi käyttää myös ennen ensimmäistä yhdyntää. Kuppi ei edistä hiivasienen kasvua tai häiritse emättimen itsepuhdistuskykyä.

Tulevaisuudessa käytän kuukautiskuppia runsaina vuotopäivinä. Alku- ja loppupäivinä se tuntui istuessa liikaa. Omatuntoni tulee olemaan siis puhtaampi, koska oikein käytettynä kuppi kestää jopa kymmenen vuotta. Ja vaikka kertaostos voi tuntua kalliilta, kuppi maksaa itsensä takaisin alle vuodessa.

Kuukuppi noin 30 euroa apteekeista.

Suosittelemme