Irlannissa vapaana kirmaillut leijona paljastui – ei ollutkaan kissaeläin

Kylläpä näitä "villipetoja" piisaa saarivaltiossa.

Onkin niin huomattava yhdennäköisyys.
Onkin niin huomattava yhdennäköisyys.

Irlannin poliisi tutki viraaliksi noussutta videota, jossa leijona nähtiin vapaana Itä-Claren kreivikunnan metsissä.
Killaloen poliisiasemalla aloitettiin tutkimus sen jälkeen, kun rekkakuski oli kuvannut videon, jossa näytti siltä, että afrikkalainen leijona vaelteli metsän siimeksessä.

Paikallinen metsänhoitaja John O’Reilly kertoi, että videota edelsi useita ilmoituksia tuntemattomasta eläimestä alueella.

”Eläin oli nähty aiemmin paikalla työskennelleiden korjuukoneenkuljettajien toimesta, mutta se oli ollut kauempana ja liikkunut puiden lomassa. Oletimme sen olevan hirvi, ennen kuin video kuvattiin,” O’Reilly kertoi CorkBeo-lehdelle.

Lue myös: Dartmoorin pedon arvoitus ratkesi Britanniassa – olikin vain ylipainoinen kotikissa

Poliisi kertoi tiistaina sosiaalisessa mediassa, että eläin oli löydetty ja tunnistettu.

”Kävi ilmi, että kyseessä olikin vain erittäin omistautunut newfoundlandinkoira – jolla on tuore hiustenleikkaus,” poliisi kirjoitti.

Poliisin mukaan erittäin ystävällisen koiran nimi on Mouse, ja se on erittäin mielissään uudesta viraalivideostaan.

Lue myös: Asuuko Ruotsissa Pohjolan oma Loch Nessin hirviö?