Verottaja kiristää ensi vuonna valvontaa näillä osa-alueilla – taustalla väärinkäytöksiä

Verohallinto sai runsaasti yhteydenottoja ilmoittamattomista tuloista ja kuitittomasta myynnistä.

Verotus ja kunnallisvero Suomessa – laskin, veroilmoituslomakkeet ja Verohallinnon logo

Verohallinto käynnistää vuonna 2027 useita vuosia kestävän valvontajakson maa-, metsä-, kala- ja porotaloudessa.

Taustalla ovat viranomaisen saamat yhteydenotot ilmoittamattomista tuloista ja myynnistä ilman kuittia.

Myös rakennus-, telakka- ja siivousala kuuluvat ensi vuoden valvonnan painopisteisiin.

Verottaja sai runsaasti ilmoituksia väärinkäytöksistä

Verohallinnon mukaan alkutuotanto nousi esiin viranomaisen omassa riskikartoituksessa.

– Alkutuotanto on suuri toimiala, jota ei ole pitkään aikaan valvottu perusteellisesti, ohjaus- ja valvontajohtaja Sanna Savolainen kertoo.

Verohallinto lisää alojen ohjausta ja kohdistaa verotarkastuksia toimijoihin, joissa se arvioi tarkastustarpeen suurimmaksi, hyödyntäen myös muilta viranomaisilta saatuja tietoja.

LUE LISÄÄ: Miljoonia suomalaisia koskeva verovähennys muuttui – tarkista, mitä saat nyt vähentää

Myös tavallisten palkansaajien vähennykset valvonnassa

Verohallinto valvoo jatkuvasti myös henkilöverotuksen tulonhankkimisvähennysten väärinkäyttöä.

Tulonhankkimisvähennyksiin voi kuulua esimerkiksi työvälineistä aiheutuneita kuluja, joten valvonta ei rajoitu yrityksiin.

Kyse on jatkuvasta valvonnasta, ei vuonna 2027 alkavasta uudesta kaikkia palkansaajia koskevasta tarkastuskampanjasta.

Kaksi ihmistä ojentaa toisilleen kymmenen euron seteliä.

Rakennus-, telakka- ja siivousaloilla erityisiä riskejä

Työvoimavaltaisilla aloilla Verohallinto kiinnittää huomiota vero- ja työnantajavelvoitteiden laiminlyöntiin.

Savolaisen mukaan näillä aloilla esiintyy kevytyrittäjyyttä ja vuokratyövoimaa, joihin liittyy usein virheellistä toimintaa.

Verohallinto kohdistaa tarkastuksia yrityksiin, joissa se arvioi väärinkäytösten riskin suurimmaksi.

Datakeskusten valvonta alkaa jo tänä vuonna

Datakeskusten verovalvonta käynnistyy jo tämän vuoden lopulla, koska niiden kansainvälinen liiketoiminta tekee verotuksesta monimutkaista.

Verohallinto on havainnut kryptovaroja louhivissa konesaleissa muun muassa perusteettomia arvonlisäverovähennyksiä.

Viime vuonna verovalvonta paljasti yli miljardin euron edestä virheitä ja väärinkäytöksiä, ja vuonna 2027 viranomainen valvoo lähes kahtasataa eri toimialaa ja kohdealuetta.

LUE SEURAAVAKSI NÄMÄ:

Verohallinto alkaa saada kryptokaupoista tietoja myös ulkomailta – muutos voimaan jo ensi vuonna

Myytkö harrastuksesi tuotoksia netissä? 20 000 euroa ei ole ainoa raja, joka kannattaa tuntea

Tässä kunnassa verottaja rokottaa kovimmin – katso oman kuntasi tilanne

Suosittelemme