Tahdon asunnon!

Miten voi olla näin tappavan vaikeeta löytää asunto! Mä en edes vaadi paljoa. Kiva, pikkuinen kämppä riittää, en tarvi parveketta enkä tilaa yli 30 neliötä, en tarvi varastoa enkä vaadi asunnolta huippusijaintia. Ainoa mitä tahdon, on edes jotenkin hyvä kunto, kiva paikka (ei mitään korpea!) ja alle 400 euron vuokra. Silti, mitään ei löydy!

Mä oon selannut viime lokakuusta lähtien välillä enemmän välillä vähemmän aktiivisesti asuntoilmoituksia, eikä ykskään ole iskenyt muhun. Sellaisia kohtia, jotka saa mut aina asuntoilmoituksesta siirtymään toiseen, on esimerkiksi ”ei tilaa pesukoneelle”, ”wc käytävässä” tai jos jääkaappi ja pakastin -kuvauskohdassa lukee vain ”jääkaappi”, eikä siis pakastinta ole lainkaan.

Tänään sain tarjouksen yhestä asunnosta, jossa on makuuhuone, tupakeittiö ja kylppäri. Kivan kokoinen, tosi kiva sijainti, edullinen vuokra ja hyväkuntoinenkin vielä. Mutta jotenkin tuntuu, että tää on koitunut mun kohtalokseni, että joka kämpässä, joka vastaan tulee, on joku sellainen juttu, että se ei sitten lopulta mulle kuitenkaan päädy.

Niin tässäkin. Jos mä hyväksyn tän asuntotarjouksen, mun on muutettava siihen asuntoon (tai ei välttämättä muutettava, mutta vuokra maksettava) toukokuussa. Ja miten helvetissä sitä asuntoa ei voitu tarjota hiukan aikaisemmin, esimerkiksi viime kuun puolella, niin että mä olisin voinut irtisanoa itseni tästä jo silloin, niin ettei mun tarvitsisi maksaa toukokuulta kahta vuokraa?!

En todellakaan nyt tahtois ottaa sitä asuntoa vastaan, vaikka oikeesti tahtoisinkin. Voitanko mä siinä sitten jotain, jos kerran kirpasee ja maksan kahdesta kämpästä vuokraa samalta kuulta, kun sitten myöhemmin saan asua 80 euroa/kk edullisemmassa asunnossa? Miten mä nyt tän osaan päättää? Ja päätös piti vielä tehdä mahdollisimman nopeesti. Huokaus.