Sain tuossa jokin aika sitten lääkäriltä ilmoituksen siirtymisestäni mukaan diabetes tilastoon. Ilmoitus ie aiheuttanut paljon hurra huutoja sille hetkellä mutta kun ajattelin elintapojani taakspäin ei se ollut mitenkään odottamaton, vain ikävä yllätys.
Kun ensin oli opeteltu muutama kk uusia elintapoja so. lähinä ruokapuolen muutoksia sain päähäni aloittaa kokonaan kasviksiin perustuvan ruokavalion.
Yksi niitä harvoja päätöksiä joita olen manaillut päivittäin nyt 16pv ajan ja 14pv vielä jäljellä.
Ruoka perustuu kasvismuhennos pohjaan, selleriä, kaalia, porkkanaa, purjoa, kukkakaalia, sipulia, perunaa, parsakaalia, merisuolaa ja mustapippuria mausteena.
Päivittäin kun lämmitän annoksen lisään siihen tuoretta yrttiä, villiriisiä ja tomaattia.
Tässä vaiheessa olen alkanut ihmetellä miten henkilöt jotka ovat pysyvästi siirtyneet kasvisruokiin kestävät, minä näen jo uta mehukkaasta kanipaistista pekonin ja sienien kera, mukana tietysti Vermouth/Sherry kastike ja Emännän perunat.
Koska en koskaan lopeta mitään mitä olen aloittanut mistään syystä, en lopeta tätäkään mutta jätän suosiolla kasviksista isomman osan elukoilla jotka tuntuvat nauttivan niistä??????
Kahden viikon päästä myös näkyy joko alan nähdä omat varpaat ilman peiliä tai arvuuttelua josko ne ovat siellä.
Ja saattaahan sitä löytää muutakin kadoksissa ollutta, plus mitä se todellinen mittari eli verikoe näyttää näin lyhyeltä ajan jaksolta.