Viime aikoina on taas on mielessä kovasti nämä asiat että mahtaakohan minulla sellaista onnea elämääni tullakaan kuin suhde. Olen hokenut sitä kuinka 20v päästäkin olen aivan samassa tilanteessa kuin nykyään. En tietenkään toivo olevani oikeassa moisessa ennustuksessani mutta pahoin pelkään ettäolen hyvinkin oikeassa.
Yrityksen puutteesta minua ei voida syyttää. Sekä livestä että netistä on tullut seuraa etsittyä mutta tuloksetta. Joku sanoo, että älä etsi liian kiihkeästi niin se oikea astuu elämääsi kun vähiten sitä odotat. Sori nyt vaan mutta tuo on ihan totaalista paskapuhetta. Sama kuin sanoisi työttömälle että älä hae sitä työtä liian halukkaasti niin kyllä sut tullaan kotoa hakemaan. Totta kai jos naisen haluaa niin sellaista pitää yrittää jotain kautta saada. Sitä paitsi, olen yrittänyt tuota toistakin ohjetta; On ollut pitkiäkin aikoja elämässäni että en ole ajatellut koko asiaa vaan suunnannut huomioni ihan muihin asioihin. No, eipä silloinkaan ketään ole vastaan tullut.
Netin kautta olen ollut muutamilla treffeillä ja olen ne naiset tavatessani itsekseni miettinyt että mielummin yksin kuin noiden kanssa. Se on mielestäni hyvä merkki, nimittäin että ei ole ainakaan epätoivoinen. Tosin yhden nettideitin kanssa tuli hieman ikävyyksiä kun minä suostuin tapaamaan hänet toisenkin kerran ja hän ilmeisesti luuli, että me seurustellaan ja alkoi kuvittelemaan että minä olisin jollain lailla hänelle tekemisistäni ja asioistani tilivelvollinen.
Viime aikoina on kuitenkin alkanut heräämään sellainen kysymys, että mikähän se minun oikea ongelmani oikein on. Alan olla kallistumassa sille kannalle että minun ongelmani ei suinkaan ole suhteen puute vaan suhteen puutteesta johtuva seksin epäsäännöllisyys. Nimittäin kun näen ulkona käveleviä pareja niin ei minulla tule mieleenkään että minä haluaisin kenenkään naisen kanssa ulkona kävellä. Seksin harrastamisen lisäksi en keksi yhtäkään asiaa mitä minä haluaisin kenenkään naisen kanssa tehdä. Olen luonteeltani varsin syrjäänvetäytyvä ja viihdyn mainiosti omassa seurassani.
Jotkut sanovat, että et ole vaan tavannut sitä oikeaa. Valitettavasti minä en usko tuohon juttuun ollenkaan, että olisi olemassakaan mitään ns oikeaa, ainakaan minun kohdallani. Tässä on vaan sellainen juttu, että minä olen kohta keski-ikäinen ellen sitä jo olekin jonkin määritelmän mukaan niin kyllä elämän kuviot olisi hyvä olla selvillä. Meinaan, ettei sitten vanhana kadu tekemättä jättämiä asioita. Tosin, miesten kohdallahan ei aika ole samanlainen rajoittava tekijä kuin naisilla. Mies voi tulla esim isäksi vaikka kuinka vanhana vielä.