Puhuu miehen kanssa

Miten aivan järkevä keskustelu kohtuuttomista vaatimuksista miesten vuorovaikutuksen suhteen voi johtaa räkään ja munkkien nuolemiseen? Kysynpähän vaan. Siihen vaaditan älyä, paljon älyä ja myös tuseerauksen kestävää ystävyyttä. Ystävyyttä, joka näkee huijausten taakse. Niin ja munaa, sitä se vaatii myös. Samaa munaa tarvitaan, kun aletaan laulaa klassikkoja keskellä katua aamuyöstä snagarijonon vieressä.

Palatakseni siihen keskustelun järkevään osaan; miehet, naiset ja kommunikaatio. Lähinnä sen epäonnistuminen. Usein naiset kasvavat suhteessa naisiin. On äitejä, sisaria, tätejä, isoäitejä ja ystäviä. Naiset puhuvat, sanoittavat, puivat ja oppivat tunneilmaisua. Moni nainen pieksee miehet verbaliikassa 6-0. Se on ihan ok, kunnes nainen alkaa puhua miehen kanssa kuin puhuisi naisen kanssa. Se ei lopetakaan lauseitani! Se ei ymmärräkään puolesta sanasta, se ei assosioi yhtä laajasti ja nopeasti!

Se ei olekaan nainen peniksellä varustettuna. Metsään mennään ja pahasti, kun odotetaan miehen ymmärtävän samalla tavalla. Kun se ei ymmärrä, loukkaannutaan, turhaudutaan ja mökötetään. Mutta kun pitäisi muistaa, että se ei voi olla samalla tavalla kartalla, koska se harvoin on saanut yhtä paljon harjoitusta. On todella epäreilua odottaa kolmasluokkalaiselta yliopistotason osaamista.

Sitten tulee se päivä, kun nainen tapaa miehen, jonka kanssa voi kommunikoida samalla tavalla kuin naisen kanssa voi. Mikä onni ja autuus! Mieletön tuuri, vuosisadan rakkaustarinan alku! Ystävät ihastelevat tätä ihmettä, kun se ymmärtää naista niin hyvin ja kaikki on hämmästyttävän harmonista. Kunnes… Jostain kumman syystä mukana tulee liuta akkamaisia piirteitä. Olettamista, loukkaantumista ja mököttämistä enemmän kuin nainen on ikinä ennen kohdannut naisten ympyröissä.

Siten tämä keskustelu on ihan ok ja riittävä:
Mies kysyy naiselta, onko jokin vialla.
Nainen vastaa jännittyneenä: ”Ei mikään.”
Mies toteaa tyytyväisenä: ”Okei!”

Nainen on menettänyt oikeutensa mököttämiseen kieltäessään mieheltä miehen tarvitseman mies-informaation. Ei odoteta miehen lukevan ajatuksia. Se on kuitenkin vain mies. Sillä ei -onneksi- ole naisen aivoja, eihän niitä jaksaisi kukaan.