Kirjat

Oudoi kirjoi mun hyllys. Eero Väänäse [I]Lumilinnojen ym lumirakennelmien rakennusoppi[/I] oli jopa kahtena kappaleena. (Viä ku ois joskuski sitä lunta.) Nyt on mun kaikkei iso kirjahylly siivottu ja järjestelty uusiks….

Oudoi kirjoi mun hyllys. Eero Väänäse [I]Lumilinnojen ym lumirakennelmien rakennusoppi[/I] oli jopa kahtena kappaleena. (Viä ku ois joskuski sitä lunta.)

Nyt on mun kaikkei iso kirjahylly siivottu ja järjestelty uusiks. Evvarmaa enää ikinä löyä siält vittu ainootkaa kirjaa. Toine ja kolmas hyllykkö on niiku osittai tullu samaa vaivaa vaiks niis on kyl viimestelyy viä; keittiö keittokirjahylly sit taas on melki kokonaa hyly hallus vaiks sain siält kaikellasii opaskirjoi pois – niiku esmes [I]Small birds of the New Zealand bush[/I], [I]Lavandes[/I] (ranskankiäline opas erillasii laventelehi), [I]Halak[/I] (unkarinkiäline kalalajiopas) ja [I]Kiinteyttä ja elinvoimaa 28 päivässä[/I]. Sevverra lisää tilaa siis et kaikki keittokirjat (ja juamakirjat – mist helvetist mulle on tullu esmes [I]Jussi Vareksen drinkkiopas[/I]?) mahtuu nyt seisoo eikä oo poikittai toiste päällä. Kai seki o jo jotai?

Mut ylesesti ottae tää projekti on niiku tooooosi hidas vaiks oon välillä siivonnu pariki tuntii sen puale tunni sijaa. Seki on aika vitu oudoo. Tää ei siis ilmesesti lopu ikinä. Siivoomine.