Se on nuutimpäivä (uudemma ajallasku mukaa, entise mukaa se oli jo 7.) ja joulu on kaikki ja kotiseudul puskis kulkee nuuttipukit kerjuulla käsittääkseni edelleeki. Se perinne on tiätty korruptoitu kans ja ku enne pukit oli aikusii ja hyvi maskattui ja halus viimeset jouluherkut ja -viinat ni nyt ne on iha pikkasii penikoit, piänempii ku sillo ku mä olin pentu eikä niille kelpaa enää joulusuklaat ja piparit niiku viä sillo vaa ne haluu riihikuivaa rahaa. Samallane kerjuupyhä siis ku pääsiäse paikkel ne virpojanoidat (mikä on seki aika oudo ajatus mut ne taas ei kuulu mun kotiseutuu eikä perintesii nii et sikäli sama mulle).
Mä viätän nuutimpäivää nii et kerään kaikki joulukoristeet veks huushollist. Ei nii et niit nii kauheesti ois mut jouluvalot ja savipiparit ja vähä muit tilpehöörei kuiteski. Sit matalal profiilil taas ekaa adventtii asti. No, joulukaktust en sunkaa heitä pois ja se kukkii edelleeki upeesti enikeis. Sellane teko ois Synti™.
Kolmas koneelline pyykkii on pyäriis ja jonkullase piäne lenkinki tein tos ja must tuntuu et tää ilta ois kohtuullisesti hallus. Viime yä meni volistes mut tänä yä mä voisin nuksuu oikeesti ja nyt tuntus et ois hyvinki saumaa.