Blogi

Töis  2

Mä oon ollu nyt kaks päivää töis lomajjälkee ja mullon edelleeki tosi levänny, enerkine ja hyvä fiilis. Oon tehny töit tiiviisti ja saanu iha helvetisti aikaseks ja pikkäst aikaa on ollu sellast aitoo tyäniloo mikä ois niiku erittäiki pop noi yleesäki. Joskus sitä on ollu enempiki, viime aikona (isoki ylläri) aika vähä mut nyt ois kuiteki jonkullane draivi pääl. Mä sain periaattees tänää kuasii sen kaikist isomma uraka ku olin ajatellu et teen täl viikol, viilaamist on viä jonku verra mut se on pintasäätöö. Ens viikol tyäkaveri ku tulee lomalt sillo ni kattoo sen läpi ja sit mä viimestelen sen lopullisesti ja ei ku painoo. Mä ennoo ees hualissani, siihe ei voi tulla mitää draamaa ja kriisii. Ja ku mä totesin tän tos iipee ni tsekkasin muutki hommat ja tilanne on se et mullon hyvi töit ens viikokski viä eikä tarvi peukkujaa pyäritellä ikävissää muttei niist hommist toisaalta mummiäst kauheesti voi mitää ressiikää kertyy, niitte pitäs olla suht selkeit juttui ku tekee vaa.

Munnon tosi hyvä miäli täst tilanteest. Miksei vois aina olla tällane fiilis töis?

Joskus muino ku mä olin pualpäiväne orja mä olin aina iha fiiliksis ku oli nii kivaa kävästä töis ja aikuste ilmol niiku – ja siält pääs just pois aina ku alko tökkii. Olin tiätty persaukine aina mut toisaalta oli aikaa tehä kaikkee muuta kivaa ja vaiks heittää jotai tuntikeikkaa jonnei jos sattu. Elämise laatu oli olennasesti parempi. Täl viikol on melkei sellast.


Lomajjälkine päivä  4

Kävin pikkäst aikaa lenkil – ou mama… Voisko joku lainaa ees muutama lihakse? Mä enno siis tehny lomal muuta ku lihonu. Ja nii kai se meni et synni palkka on kualema vaiks mä luulen kyl et aika helpol pääsee kerta kitumine on kuiteski paskempaa ku kualemine. Enikeis tulipa tehtyy ja tuli hikoltuu. Ilmesesti on kuiteski mahdotonta hukkuu omaa hikeesä. Ilmesesti.

Sitä ku tuntee tuattee A ja sit näkee kaupas tuattee minkä nimi on A+ ni sitä ajattelee et toi on joku parannettu versio eiks – tai edes isompi koko tai jotenki enempi ja upeempi ku pelkkä A. Nii. Mä näin apteekis mun lempparirasvast uude versio: Ceralan Plus. Menin tiätty heti kahmasee mukaa kerta se Ceralan on kosmeettisesti jotai liki täydelline mummiäst. Joopa joo, se plussaversio on edellee tos ja joka kerta ku mä suihku jälkee rasvaan itteeni ni mä skippaan sen tuubi ja se on ollu siin pari vuatta jo ainaski. Iha perseestä koko rasva. Mä vaa ootan et se härskiintyy nii paljo et mä saan sen heitettyy pois kerta nii kaua ku se on kuranttii kamaa mä en vaa voi heittää sitä menee ku sillai emo on mut kasvattanu. Mut sitä mä en tajuu et jonku tulee miälee nimee vähäsempi ja mitättömämpi tuate lisäämällä hyvää nimee plussa ku tääki on selkeesti erittäiki iso miinus. Kaikkee on.

Tän päivä huippisjuttu oli et selvisin viides minsas (!!!!) ulos Klaasuulssonilt ja siin ajas ehdin saa mitä olin etsiis! Tää on must uniikkisuaritus joho tuski on monikaa yltäny ku ottaa huamioo et mä en olleskaa tiänny milt pualt ja mist hyllyst mun pitäs etsii. Vittu vähäks mä oon hyvä! Tai no, ehkä se oli vaa tuurii kerranki. Mut nyt on uudet pehmusteet nappikuulokkeis ja ne pysyy taas paremmi kohillaaki. Taas kelpaa. :)


Lomafrakmenttei 2  4

Jonai päivänä mä tajusin et ainoo ku mittaa aikaa on lääkkeet. Ku liuskas on 10 pilsuu mitä painaa foliost läpi yhe päiväs ni sit yks päivä vaa hämmästyy et helvetti näi paljo on menny aikaa et taas pitää nappaa uus liuska.

Ei voi tajuu millai harmaasiapot säästyy sukupuutolta. Mä muistan et ne on kerra saanu pojat lentoo pesäst meiä pihas ja siit tarttee olla yli kymmene vuatta. Kaks vuatta sitte orava kävi tyhjentääs niitte pesä, viime vuanna sen tuhos joku ketä ei nähty. Tänä kesänä se on hautonu ja hautonu ja hautonu neljä viikkoo putkeesa ja tyhmemmänki tirpise pitäs tajuu et vittu ne munat on pilalla eikä siält ketää enää kuariinu. Mite niit siappoi aina vaa riittää?

Mettäs on kuulemma mustikoit, niit näytettii oikee telkkaris. Mäki kävin sit väijyys niit ja vitut, raakoi ne on. Hirveel valittemisel ja nyppimisel sain kokoo sevverra et ilkesin lähtee kotii = piiraka verra. Ei häävii. Eli ei maksa uskoo valtakunnallisii uutimii ku kandee ennemmi luattaa räksämpaskaindikaattorii. Sinä päivänä ku huussimportaal on violetti linnumpaska ni sit tiätää et mustikat on kypsii.

Uros sano et se tyksii mun sydämmellyäntie äänest. Mä ajattelin et jaa? ja sanon et se on kiva kerta josset tyksis ni mulle tulis olo et mun pitäs joteki yrittää muuttaa sitä tai pysäyttää kokonaa ja sit vois nuiluttaa. Semmiäst tää oli vitsi. Se kuulemma tyksii mun huumorist. Jaa? Mä pualestani oon luavuttanu kokonaa et voisin joskus ymmärtää sitä tai tuntee jotai sitä kohtaa. Kaipa mutton nyt aika hyvi rokotettu tuntemisii vastaa.

Mä oon useesti ihmetelly ja joitteki väkie kans on iha ääneeki pohdittu et miks helvetis meteoriitit sanoo poudaks tällast umpipilvist säätä ku sade roikkuu ilmas – et okei, se on niille niiku termi mut ku se (vaihteeks taas) hämärtää sana merkitystä kerta pouta oikeesti tarkottaa sellast heleetä kesäpäivää ku joku satunnane piäni poutapilvi kulkee taivaal. No, tänää se selitys oli vihdonki lehdes: savolaste miälest kaikki ku ei sada on poutaa ja se upee auringompaiste on länsisuamalane keksintö siin sanas. Meteoriitit on ottanu käyttöö sen savolase sana (eikä tän oikeesti pitäs ihmetyttää ketää täs savolaste hekemonias ku meil on). Okei! Mikäs siin. Sejjälkee ku oon taas viimekski lionnu itäsuamalases satees ni ymmärrän kyl et siä halutaa venyttää pouda käsitettä nii kauas ku vaa voi… Mut mulle se tarkottaa edelleeki auringompaistest päivää.


Peeäs.  1

Matkal tulin katsastaneeks sattumosi kans sen nartu puatii ku oli mun eksä miälest parempi ku mä. Mikäs siin. Kattelin ympärilleni, mitää en tarvinnu silt. Mä tiäsinki et se narttu on mua parempi siks et se tekee rahaa kymmene kertaa enempi ku mä ja siin kohtaa ei mikää maailma rakkaus riitä ku naurettavaks. Se mikä mua siappaa viäki on se et se uros esitti mulle sellast idealistist suhtautumist rahaa ettei sil niiku nii nuukaa ois mite paljo sitä on ku vaa toimee tulee ja vittu mä ostin tän. Samallai ku sen rakkaushömpänki et niiku sillois mitää välii. Se on huvittavaa mite sitä siirtää omaa ajatusmaailmaasa toise päähä ja kuvittelee sit et sillois samallane maailmakuva ku itelläki. No eijo, vittu kukaa muu eijo nii tyhmä ku mä. Mut oon mäki jotai oppinu. Matkalu avartaa.

Niin köyhä olen rakkain, kai sen jo tietänet:
et luonain rikkautta rakkain voi löytää, et.
Kun yksi syntyessään vain kultakehdon sai,
niin toinen tänne syntyessään vain puutteen sai.

Mut voisin kantaa sinut tähtien luo,
voin onnen antaa jota ei raha suo.
Nyt rakkauden jos kanssain jaat,
niin kaiken saat – kai tahdot sen?

En syytä toki rakkain, jos kaipaat rahaa vain.
On kulta monellekin rakkain kai arvokkain.
Jää meiltä se jos lähdet nyt kanssain kulkemaan;
jos tielle rikkauden lähdet, sen kestää saan.

Mut voisin kantaa sinut tähtien luo,
voin onnen antaa jota ei raha suo.
Nyt rakkauden jos kanssain jaat,
niin kaiken saat – kai tahdot sen?


The Ultima Väsy  1

Oon harrastanu kotimaammatkaluu ja sorppa vaa mut mä en viäkää kykene viihtyy Itä-Suames ja vittu et siä sataa. Mä lupasin ittelleni et jos pääsen siit sateest henkis kotii enkä aja ulos enkä liukee tai huku tj ni korkkaan pullo kuplii… Vittu joo, mä oon nii puhki et mä en jaksa ees ajatella kuplii saati avaa ees pualikast charlesmignonii saati et isompaa pulloo. Kattelen vaa ku arska hehkuttaa naapuritalo seinii ja se on niiku nii hiano näky, mä ehdin jo luulla et se on lakkautettu koko arska. Et hyvi menee joo mut hei! ens yä omas sänkys ja se on oikeesti iso ponus enikeis. Mut jos nyt eka suihkuu.


Variksen velho  1

Mä en kauheesti tapaa mainostaa kirjoi ku oon sattunu lukee ja enimmite sitä kamaa ei nii maksakkaa mainostaa mut nyt on iha pakko. Mä enno lukenu monta näi painokast kirjaa elässänikää enkä ylipäätää kauhee monta afrikkalast romskuu. Nimi on siis Variksen velho ja kirjottaja nimi Ngũgĩ wa Thiong'o (mite helvetis se sit ääntästääki kikujuks).

Tää kertomus tapahtuu maas minkä nimi on Aburĩria mikä on ollu diktatuuri iät ja ajat ja joskus brittie siirtomaa. Diktaattori on ollu sama nimetö Valtias nii kaua ettei se enää itekkää muista kui kaua ja se uskoo ilmese oikeesti et se on jumala. Ministerit kilpalee siit kuka ehtii nualeksii enite, vaimo on kotiarestis, vastustajat syätetty krokotiilelle. Eikä oo niiku mitää tekemist ja valtio on tiätty iha kural. Ja sit nää valopäät keksii et annetaa Valtiaalle synnärilahjaks avaruutee asti ulottuva torni ja haetaa sitä varte rahotust Globaalipankist…

Ja tätä hanketta sit kuvaa koko stoori ja tyylilaji on kai lähinnä se kuulusa maakine realismi. Antaaks Globaalipankki rahaa? Kuka ehtii kähmii enite lahjuksii? Syntyyks oikeesti tyäpaikkoi vai pelkästää jonoi ja onks ite Valtias tiineenä? Voiks dollareit kasvattaa puus? Onks ulkomaste toimittajie pahonpitelyst lentoasemal varsinasta haittaa ku ne enikeis valehtelee Afrikast minkä kerkee? Voiks parantaa ihmise minkä vaiva on et se haluis olla toista rotuu tai voiks parantaa tyypi mikä uskoo et vaimo hakkaamine on perusoikeus? Voiks salane poliisi valvoo kaikkee? Mite vankila vallataa yhe paskaämpäri voimalla? Onks eroo naispirul ja miäspirul? Voiks noidal oikeesti olla kyky hankkii toiselle ylennys töis ja taikoo sen vihamiähet veks? Voiks herännäset Kristisotilaat karkottaa ittesä Saatana valtakunnast?

Se on helveti hauska ja totaalise apsurdi juttu mut joka kerta ku alkaa naurattaa ni menee samal kylmät väreet selkää pikki ku ei voi varmaks tiätää mikä siin on niiku totta ja mikä silkkaa satuu. Ku sen verta ku kattelee uutisii maailmast ni epälyttää et maapallol on useempiki tollane Aburĩria iha oikeesti vaiks muulla nimel. Ja vaiks ne salase poliisi kuulustelui ja kidutust kuvaavat pätkät on aika lyhyet eikä mitekää piinaavasti kerrotut ni niist tulee silti aika painajasmaise hyvi esii se kiarous mite kuka tahasa meist on syylline jokseeki mihi vaa meit halutaa osottaa syyllisiks – jos nii halutaa.

Täs on jotai ku muistutti must sitä Bulgakovi Moskovaa saapuvaa Saatanaa. Ehkä se on se mite kollektiivist hulluutta totalitaarises valtios kuvataa. Joitteki miälest sekää eijo hupane kirja ja ne ei sit varmaa ois kiinnostunu tästäkää mut jos sentapane satiiri uppoo ni tää on hyvä. Suas lämp.


Dežavyy  4

Kesäkuus 2000 kävi kualema sevverta liki et jäi miälee. Picture this: satase rajotusalue, tiähe maalattu keskelle kaks keltast viivaa ja ohituskialto ilmotettu liikennemerkel kans – tuun ylämäkee ja siin just melki mäe pääl muttei iha mä tajuun et vittu joku vastaatuleva urpo lähti ohittaa näkemättä mua. Mä enno mikää huippukuski, eka mä ajattelin et pakko väistää tonne korpee mut sit me joteki mahduttii kolme rinnakkai siihe tiälle ku se ohitettu ja mä vedettii piantareit pikki. Onneks eijollu ketää siin fillaril tj.

Mä enno huippukuski mut vittu mä oon koska vaa parempi kuski ku joku tollane kusipää millon nii kiire helvettii ettei se ehdi tekee sitä iteksee ja yksinää.

No, tää siks vaa et heinäkuus 2009 se tapahtu uusiks. Samal muutama sada metri kialtoalueel mut eri suuntaa täl kertaa. Mun kädet tärräs piänesti viä kotona, se oli tosi vähäst kii ettei menny aika monelt kesäloma paskaks.

Mihi vittuu näil jengel on sellane kiire et millää eijo mitää välii?


Lomafrakmenttei  1

Täl kesälomal oon taantunu jo viikos nii totaalisesti et voisin varmaa vaiks pelaa käpälärauda pasianssii tuntikausii tj. Aivot on siis erittäiki nollattu. Ja se jatkuu! :P

Uros oli sitä miält et mun punane kynsilakka tekee mun varpaist tosi karkinnäköset ja siks mä tiätty lakkaanki et sen tekis miäli imeksii niit. Mä olin niiku et voi vittu sä hokasit tänki ja se oli sillai uroksisesti tyytyväne et jees mä tunnen nartut – vaiks oikeesti munnei kyl tullu toi miälevviäreekää ja mä lakkaan siks ku must mun varpaat näyttää olmille ilma värii. Talvel silleijo nii välii mut ku panee sandaalit ni yäk! Oikeesti mua ei eritysesti kiihota et joku nualeksii mun varpait mut jos toine saa siit kiksei ni silvuplee. Tavallaa aika söpöö et siihe uppoo noiki läpinäkyvä heitto…

Ku mä näin sen liikkee heinikos mä ajattelin eka et sisilisko ja sit mä ajattelin et ompa muute iha helveti iso sisilisko ja vast sit mun tuli se oivallus et oikeesti se oli käärme ja se kiljasu tuli sil samal sekunnimurto-osal suaraa selkäytimest enne ku aivo sano et haloo, se muute pelkää sua ja on menos poispäi. Niiku se meniki ja mä kattelin: piäni vaivane kyy, ehkä aanelose pikkä sivu verra pituutta, vaalee ja kiirees. Ja sinne se katos heinikkoo. Mulleijollu mitää eritystä sitä vastaa mut se säikähdys on jotai atavistist enkä mä kyl välttis halus et mun pihas ja puutarhas budjaa jengii ku tekee mulle sellase olo. Okei, se meni karkuu mua tänää ku mä olin liikkees – mut entäs ku mä vaiks lueksin riippukeinus ja nousen äkkii ja läntään käpälät sen tyypi päälle tai vaiks viäree? Ei erityse kiva ajatus… ja mun riippukeinu on vajaat viis metrii siit mis mä näin sen tyypi.

Lomapaika kesälehdes oli juttu valokuvaamisest. Siinnoli haastateltu jotai tyyppii ku on opettanu valokuvaamist erillasil kurssel x+y vuatta ja se kerto sillai simppelisti ja kuvaesimerkel et mite harrastelija pääsis vähä parempii kuvii jo niiku tosi vähäl vaival. Tää kiinnosti muaki tiätty ja alon tavaa sitä juttuu mut pitää myäntää et mä hyydyn heti alkuu ku siin sanottii et kuvat on miälenkiintosempii ku niisson ihmisii. Täst oli esimerkkikuvapari mis kuvas 1 oli pelkkä kummeli ja meri ja kuvas 2 siin kummeli viäres istuskeli väkee meri taustanaa. Siis mä en just ikinä kuvaa ihmisii ku ne on mulle iha liika vaikeit ja sit ne ei haluu tulla kuvatuks ja sit ne sanoo et mullon kauhee ilme ja helvetti mullon iso perä ja pitiks sun kuvaa just tol sekal ku näyttäs et mä tuijotan ton tissei. Joo ei kiits. Mun kuvis on joskus koirii kerta ne ei murise siit ikinä ja joskus siilei tai kultakuariasii tai jotai heinii ku ei juakse karkuu. Ja ku mä kattelin niit kummelikuvii ni mun oli pakko myäntää et mä kyl tyksin enempi siit kuvast misseijollu niit väkii nii et johtopäätös on et mun kuvist ei siis tuu ikinä ees vähääkää miälenkiintosii ja se sestä. Ja ehkä tääki johtuu taas vaa siit et mä vaa enno kiinnostunu ihmisist noi ylipäätää.

Ja mitä sit pitäs ajatella romskust minkä takakannes lukee et Älykäs ja ironinen romaani – – Kirja on todellinen löytö fiksulle ja ajattelevalle lukijalle? Ilmesesti ainaski pitää olla aika helveti itseironine et voi tarttuu toho… nii ja ehkä siihe ei maksa ryhtyy lomamoodis. :P

> takas netiulkosee >


Lomamoodis  3

Eile hölkkäsin töist et ehdin hakee mun uude passi virka-ajal poliisist ja sit ku sain sen ni lakkaski oleest kiire yhtää minnee. Mä länttäsin peräni terassille ja otin lasillise proseccoo eikä tuntunu yhtää paskemmalle. Illal käytii ystikse kans kyläl ja tsekkaas yks ständdappii esittävä sälli eikä sekää ollu paskempi eli naurettii kyl aika hyvi… muttei se kyl koko aika nii hauska ollu ku mitä ihmiset anto ymmärtää. Ne on nii auliita antaa ponuksii ja menee mukaa ku niillon hiukka promillee – mut ehkä on niiki et jokkut jutut vaa ei naurata meit kaikkii samallai.

Viikol tuli puheeks lahjukset ja kummilapset ni sen takii muistinki et paitsi mun kummituspoikaa ni mullaha on kummitustyttö Etelä-Amerikas ja sillon kans heinäkuus synnärit. Onneks ne on vast loppukuust! Mun tuli nii hyvä miäli ku kerraki tuli laitettuu ees suunnillee ajos sille onnistelut, kortti ja kiltsikoit. Mä oon iha helveti huano muistaa tollasii juttui paitsi iha lähipiiris.

Mä oon täl viikol saanu kakski eri luannetodistust ittestäni ja kummaki mukaa mä oon kauhee vihane rakki. Tai se toine oli et sä oot se akka ku on koko aika vittuuntunu ja mä olin iha hämmästyny et ehä oo ja sit mulle siteerattii tätä mun plokii ja päätelmä oli et oikeesti mä siis tosissaa oon koko aika iha helveti vittuuntunees olotilas. Mun tuli täst hiukka matala olo toviks mut sit mä ajattelin et ehkä se johtuu vaa siit et tasasest olemisest on vähempi kirjotettavaa ku siit et ku kilahtaa pääs ni minkäs sille sit. (Tai sit mä vaa oon tasase kamala :P) Se toine kommentti oli et tää helle on tehny sut vihaseks ja mä olin taas et eikä oo ku mullon just iha helveti hyvät fiilarit ku mä tarkenen ilma villahousui – mut kuulemma se oliki sit jotai kautta hyvä ja enerkisoiva asia etton vihane ja vallaski verrattuna siihe ku oon kuulemma ollu iha surulline ja masis koko talve. Okei…

Tänää mä oon tiskannu, silittäny vihdonki ja pakannu kassii kesävaatteit ja sensellast mitä meinaan käyttää puskaolosuhtees. Sit mä oon pannu yhtee kassii sellasii vaatteit mille mul eijo enää käyttöö syyst ja toisest (enempiki just siit toisest, joo) ja mihi mä enno kiintyny ja nakkaan ne kirpparille täs samaa matkaa ku poistan itteni kaupungist ja teleportaatio! Illal lämmitän saunaa mökil. Eli siis oon siirtyny lomamoodii ja jossoonki joku hetki jostai vittuuntunu joskus täs ni kenekää ei tarvi lukee siit lähiaikona yhtä helveti rivii. Ihanaa! <3

Viihdy & nauti! Mä ainaski aion. :)


Pikkuseikkoi  2

Fyssantunnil joskus koirakoulus oli puhe lämpölaajenemisest. Tää tuli mulle elävästi miälee ku mun sormukset rupes turpoo nii ettei ne enää pyäriny mukavasti kädes. Mummiäst jalometallit ei sais käyttäytyy tollai! Joku roti. Iltaa kohti ku viileni ni ne alko taas olla normaalit ittesä.

Miks kosmetiikka haisee nii ruakasalt? Taanno mä ihmettelin yht huulikiiltoo, nyt mullon podisopist sellane kuarima-aine ku haisee jotai suklaa ja pähkinötte välilt. Vähä niiku muuttus muffiniks ku käy suihkus.

Näin erityse elävää unta eksäst. Mä olin käymäs selluana ja koitin tiristää siit vihdonki sitä selityst et miks se teki niiku teki. Not iiven in joor driims beibi. Se vaa virnuli eikä selittäny mitää. Vittu ku mua vitutti siin unes. Sit ku mä heräsin mulle tuli miälee et kuulin vastikää et joillei on tullu se selittämise tarve jopa viidenki vuade pääst ja keskel yätä ni aattelin et kai täs voi yhtä hyvi odotella viäki.

Mun alkaa nyt jo hermo kiristyy mun hyväntekeväsyysprojektiurokse kans. Siis sen mille mä lupasin itteni kesäkoiraks. Kui se voi olla nii lääpällää? Urokset on tosi oudoi mut ilmesesti se menee nii et mitä koleemmi kohtelee ni sitä enempi ne lämpii jostai omast sisältpäi. Tj. Ei voi tajuu.

Töihi kävelles joku ulkomaaelävä uros pysäytti mut ja kysy parkkimaksust, se oli siis saanu koslasa kaduvvartee. Mä vispasin takaspäi et tos kyltis kadunnurkal sanotaa varmaa ja se et ku mä en osaa suamee enkä ruattii… Okei, mä avuliaasti kiapasin takas sen kans ja katton sen kylti. Toi ylimmäne iso pee on niiku et parkki, tos alla laatas on et millai ne haluu ne autot siihe kaduvvartee ja sit toi ku on 25 m ja nualet ylöspäi molemmi puali ni se meinaa et mil matkal sopii parkittaa. Ja kerta eijo kelloaikoi eikä kiakonkuvaa eikä mitää ni ei tarvi kellee tyrkyttää mitää rahaa ja noi. Ulkomaaelävä oli tosi kiitolline ku mä käänsin sille tän kaike ja mä ajattelin et mä oon kyl iha helveti hyvä tulkki mut mitä siin kyltis muka oli sen paremmi suameks ku ruattikskaa?