Jebbaa….

…Itsenäisyyspäivä on jo illassa ja kansaa virtaa Linnaan. Ihan upeita luomuksia on ollut, mutta muutama ei ole vaivautunut vaihtamaan yöpukua juhlapukuun. Ikävää. Sitten parilla vanhemmalla ihmisellä on näkynyt maha, mikä mun mielestä ei lainkaan sovi linnaan. Avonaisia selkiä on näkynyt nuorilla vierailla ja se on ihan ok, mutta että maha. Mutta mä pidän Tarjan puvusta. Se on yksinkertaisen tyylikäs ja kaulus sekä hihansuut tekee siitä juhlavan. En kyllä vielä ole nähnyt niin tarkkaan, että olisin nähnyt kokonaisuuden, kun missasin alun. No huomenna iltiksest sitten tai illemmalla.

Heräsin tänään muuten mukavasti halaukseen! Se oli kyllä ihan huippua, vaikkakin se oli vaan virtuaalinen hali sms:n välityksellä. Mutta oli aika mukava herätä siihen joka tapaukses, kun olin muuten saanut nukkua paljon normaalia pidempään. 🙂 Sehän oli yks tän päivän tavoite.. Mä olisin kyl varmaan nukkunut viel pidempään, jos siihen viestiin en olis herännyt. Ja sit olis ollu ihan pökissä koko päivän nukuttuani liikaa, mut onneks oli joku joka ajatteli mua aamusta. Ei mennyt siis ihan punaiselle ristille tämä päivä.

Mä itseasiassa eksyin tänään hautausmaalle, kun siellä oli joku Itsenäisyyspäivän jutska. Lenkiltä palatessani ajattelin, että poikkeampa tädin haudalla, niin sielläpä olikin jengiä kuin pipoo. Hetken siinä sitten kuuntelin puheita ja Finlandia hymnin sekä Oi Maamme -laulun kuoron esittämänä. Sitten alkoi tulla vilu ja suuntasin takaisin kotiin.

Onneksi poikkesin kaupassa, kun kotona kuulin, että saan päivällisvieraita tai no lounasaikahan se viel tais olla. Mutta tein siinä sitten sapuskaa, minkä takia Tuntemattomasta meni alku ohi. Damn! Ja kun mä olin ajatellut koko ohjelman kerrankin katsoa. No en mä sitä kuitenkaan olis katsonut kokonaan, että ihan sama sitten. Jälkkärin jälkeen vieraat lähtikin ja olin ehkä hieman tyly sisarelleni, kun en jaksanut olla sosiaalinen vaan halusin viettää omaa itsenäisyyspäivää omissa oloissani. Sisko tais vähän loukkaantua tai suuttua, mutta en mä sille mitään voi, että tarvitsen omaa laatuaikaa.

No sitä on tosiaan tänään ollut tarjolla kiitettävästi. Tein vähän enkeleitä, kun vien ystävälle huomenna ja sitten porukat vie niitä lahjaks lauantaina. Tuli niitä taas ylimääräisiäkin, että sisko saa sitten myyjäisiin. Niitä on kyllä kiva väkertää! Saa vaihteeks tehdä käsillään jotain ”luovaa”..

Nyt mä oon sit istunut koneella jonkun aikaa ja mesettänyt kamujen kanssa. Lähinnä noista puvuista on tullut juteltua. Juttu jatkuu viel jonkun aikaa..

Mä oon kerranki käyny aikasin suihkussa, että oon valmis sitten pujahtaan peiton alle, kun siltä tuntuu. Taidan pujahtaa tänään aikas aikasin, kun oon ollut vähä väsy tänäänkin. Täytyis ehkä mennä työterkkarille, jos se ottais hemoglobiinin jne, vois löytyy syy tähän väsymykseen. Mut ehkä ei, kun luulen, että se syy on tuolla ulkona.

No kun tässä ei kerta oo mitään asiaa, niin parempi lopetella tunnelmiin, jotka ovat tänään rentoutuneen suloiset. Siiiiiiiiiiitähän se elämä on! 🙂