Vanhempien uskovaisuus teinien rasite!?

Onko oikein jos vanhemmat ovat uskovaisia eivätkä anna teini-ikäisten lastensa käyttää nettiä kuin valvotuissa olosuhteissa, eivätkä anna esimerkiksi leipoa ja määräävät sekä holhoavat käytännössä kaiken mitä muksut saavat tehdä!

Jos esim. netinkäyttö tänäpäivänä teini-ikäisiltä lapsilta kielletään ja he ”putoavat kärryiltä” mistä koulussa välitunneilla puhutaan ja jos heiltä kielletään kaikki muotivaatteet ja käsketään käyttäytyä konservatiivisesti niin heistähän väistämättä tulee koulukiusattuja sekä he aika varmasti alkavat vihaamaan vanhempiaansa ja heistä alkaa pikkuhiljaa paistamaan kapinallinen teini-ilkimys läpi!

Eivätkö nämä tekopyhät vanhemmat tajua että he itse aiheuttavat lapsillensa tuskaa ja kärsimystä kouluelämässä ja kaikenlisäksi ennemmin tai myöhemmin käännyttävät itse lapsensa itseään vastaan….

Eikö näille jästipää vanhemmille jotka itse on aivopesty pennusta saakka saada järkeä päähän että ajat ja tavat sekä käytäntö ovat radikaalisti elämässä muuttuneet jolloin nykypäivän käytösmalleihin tulisi sopeutua jollei halua itselleen käytännön ongelmia koska ”niin metsä vastaa, kuin sinne huudetaan”!

Toivottavasti jotkut joskus viisastuvat ja lopettavat lastensa kiusaamisen!