Kämppikseni mukaan kaikki taitavat ruoanlaiton.. siis jos vaan viitsisivät yrittää..Olen ottanut itselleni tästä väitteestä haasteen..Viikon ajan olen kokeillut elää normaalisti syövän ihmisen elämää (siis sellaisen, joka oikeasti TEKEE ruokaa itselleen, ei pelkästään tyydy ostamaan nuudeleita ja herne-maissi-paprikasekoitusta ja tee siitä itselleen jokapäiväisen herkkuateriaa)
Aloitin yhdellä suosikeistani: Jauhelihakeitto
Pilkoin itse tuoreista juureksista sopivia paloja, pilkoin perunoita, ruskistin jauhelihan. Annoin hautua kauan. Jauhelihakeitossa ei ollut mitään vikaa, mutta en silti ymmärrä miksei se silti maistunut samalta kuin äidin tekemä?!!!
Siirsin lopulta parin litran keiton tupperwaaraani ja jätin jäähtymään keittiön tiskipöydälle. Puolen tunnin päästä löysin kämppikseni kontallaan keittiön lattialla pyyhkimässä jauhelihakeittoja matolta. Se siitä keitosta.
Seuraavaksi päätin tehdä kalaa. Keitin perunoita (olen niitä pastaihmisiä, jotka eivät perunoita ole tottuneet keittämään)ja tein salaattia.
Perunat murenivat, mutta kastikkeesta tuli ihan hyvää.
Sain kalasta kamalan allergiakutinan ja muistin miksi olen karttanut kyseistä eläinkunnan tuotetta 😉
Tänään päätin tehdä sämpylöitä.. Luin tarkkaan ohjeet ja ryhdyin leipomaan…Unohdin suolan ja vettä taisi tulla puolen litran sijasta litra. Kaikki jauhoni upposi taikinaan, joka silti jäi liian löysäksi..Kynteni lohkesi taikinan sekaan enkä löytänyt sitä.. Margariinia eikä öljyä tietenkään löytynyt kommuunimme jääkaapista, joten sekin jäi.
Taikina kohosi kyllä hienosti, mutta sämpylöiden muotoiluun ei jäänyt jauhoja. Olin siis taikinassa ja yritin saada pellille nokareita. Ensimmäisen pellin jätin vahingossa uuniin ja toisesta tuli liian raakoja. Ihan hyvin..
En siis usko taidoissani olevan mitään vialla. 😉 Uskonkin siis yleisin sähläyksen olevan ongelmana ruoanlaitossa.
Rauhoittukaa siis keittiössä niin hyvää tulee.. Kämppikseni oli ainakin puoliksi oikeassa 😉